fbpx

Za sobą mamy rok 2019, który obfitował w zmiany w koncepcjach projektowania stron internetowych.

Należy pamiętać, że jest to tylko projekcja tego co może się wydarzyć w 2022 roku w świecie web designerów. Mamy kilka faworytów i mam nadzieję, że wracając do tego posta na początku 2022 roku będę się cieszył, iż udało mi się przewidzieć przyszłość ;).

Tak więc zaczynajmy zaczynając od ostatniego miejsca!

Nr 10 – Minimal Design

Pewnie już większość z Was słyszało, że mniej znaczy lepiej. Nadal widać wyraźny trend zapoczątkowany kilka lat temu. Coś w tym jest, aktualnie strony internetowe stają się bardziej dojrzałe i dopracowane. Nie są zasypane kolorowymi banerami i trudnymi do określenia grafikami jak to miało miejsce dekadę temu. Dzisiaj dobrze przemyślany projekt strony internetowej ma za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z niej poprzez właśnie minimalizm.

Źródło: Mike – Behance

Nr 9 – Gradient

Nic dodać, nic ująć. Od zawsze byliśmy zwolennikami wykorzystywania tej techniki na stronach internetowych. Gradient świetnie się sprawdza w budowaniu interfejsu użytkownika jak np. wszelkiego rodzaju przyciski na stronach www, animacje stron internetowych, przejścia. Również można wykorzystać gradient podczas projektowania tła na stronę. W sumię gradient daje nieograniczone możliwości.

Projektowanie stron - gradient

Źródło: Spotlight Festival Identity – Behance

Nr 8 – Odważne, żywe kolory

Już w 2017 roku widzieliśmy zainteresowanie osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych odważnymi i żywymi kolorami. To co rozpoczeło się w 2017 roku w 2022 roku znacznie przybierze na sile. Spodziewam się, że przybędzie stron internetowych z krzyczącymi kolorami.

Projektowanie stron internetowych - vivid picture

Autor: David Milan

Nr 7 – Grafika 3D

W 2021 roku jak i w poprzednich grafika 3D była często używana na stronach internetowych. Dzięki zastosowaniu WebGL we wszystkich przeglądarkach oraz znakomitym bibliotekom 3d jak D3 lub Three.JS można wykonywać niesamowite animacje. Obecne przeglądarki jeszcze bardziej zwiększyły swoje możliwości renderowania stron internetowych z obiektami 3d.

Projektowanie stron internetowych - graphic 3d

Źródło: Let’s play

Nr 6 – Kształty geometryczne

Niezwykle ciekawym trendem jest tworzenie grafik. Projektowanie stron internetowych w oparciu o kształty geometryczne takie jak trójkąty, prostokąty, owale jest dzisiaj bardzo modne.

Projektowanie stron - kształty geometryczne

Autor: Underline Studio

Nr 5 – Niesymetryczny Grid

Grid daje stronie logiczny podział. Dzięki niesymetrycznemu gridowi strona otrzymuje harmonię.

Projektowanie stron internetowych - asymetria

Autor: Bright Media

Nr 4 – Animacja

Nowoczesna strona internetowa powinna dawać poczucie interaktywności. Zachęca użytkownika do głębszej interakcji, pozwala zaangażować się w opowieść jaka jest opowiadana poprzez stronę.

Projektowanie stron internetowych - animacja

Nr 3 – Ciekawa i nowoczesna typografia

Strona przede wszystkim ma przekazywać treści pisane dlatego bardzo istotnym jest aby typografia była przemyślana. Często jest to pierwszy element nad którym pracuje web designer podczas projektowania strony internetowej. Właściwa typografia poprawia czytelność strony, daje jej lekkość oraz pozwala pozostać niezapomnianą.

Projektowanie strony internetowej - typografia

Autor: Fwells

Nr 2 – Flat Design 2019/2020

Płaski design lub płaski deseń to styl projektowania grafiki eleminujący gradient i cienie według WikiPedii.
Z tym, że flat design powrócił do web designu w trochę innym wydaniu czyli właśnie używane są gradienty i cienie w celu podkreśleniu elementów grafiki.

Projektowanie stron internetowych - flat design

Autor: Roberto Bernardini

Nr 1 – UX Design

Zastanawiałem się czy tutaj nie napisać o mobile first, ale o tym że jest to bardzo ważny element już chyba wie każdy i nikogo nie trzeba przekonywać.

Moim zdaniem najważniejszym elementem dzisiaj jest projektowanie stron internetowych pod kątem użytkownika. W końcu najważniejszym elementem jest to żeby każdy mógł bez problemu serfować na stronie internetowej. Dlatego numerem 1 będzie dla mnie UX Design.

Projektowanie stron internetowych - UX Design

Realizacja wszystkich powyższych elementów na stronie spowoduje, że strona www będzie wyglądała znacznie przejrzyście, przykuję uwagę oraz zapewni wyróżnienie na tle konkurencji.

Wykorzystując wszystkie aktualne trendy na swojej stronie zapewnia się świeżość i profesjonalizm wykonania. Minimalizm np. w tym momencie jest jednym za najważniejszych elementów, który na stałe są wkomponowane w zasady tworzenia stron www, a to prowadzi do najważniejszego elementu UX. Oczywiście jeśli będziemy chcieli uwzględnić koszty projektu to może się okazać, że najpierw musi odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje strona internetowa, która uwzględni wszystkie powyższe trendy.

Jest to bardzo obszerne zagadnienie i dlatego przygotowaliśmy osobny artykuł wyjaśniający kwestię dotyczącą: wycena strony internetowej

Czy do trendów należy zaliczyć kwestię korzystania z określonych technologii stron internetowych takich jak języka Javascript?

Jeśli mamy tworzyć animacje na stronie internetowej lub tworzyć kształty geometryczne, to należałoby wspomnieć o języku JavaScript ale przede wszystkim bibliotek ReactJS oraz Vue.js. Więcej na temat porównania ReactJs do Vue.JS możecie przeczytać w tym artykule. Jest on obecnie bardzo wydajnym i złożonym językiem posiadającym niesamowite biblioteki 3d takie jak three.js

Oprócz bibliotek związanych z animacjami na stronach internetowych, JavaScript posiada mnóstwo bibliotek związanych z UI, czyli User Interface. Najbardziej popularnymi bibliotekami User Interface w tym momencie to ReactJs i Angular. Zapewniają one płynność działania stron www, dostarczają interakcję pomiędzy stroną internetową a użytkownikiem.

Ostatnia element pominięty w zestawieniu, ale będący trendem od wielu lat to strony tworzone w oparciu o CMS.

Strony internetowe CMS, czyli strony internetowe z zarządzaniem treścią zapewniają właścicielom stron przewagę nad stronami www statycznymi.

Dzisiaj celem najważniejszym każdej profesjonalnej strony www jest tworzeniem treści. CMS zapewniają sprawne i szybkie tworzenie treści na potrzeby content marketingu. W związku z tym, jeśl myślisz o posiadaniu profesjonalnej strony www, to musisz wykorzystać do tego np. CMS WordPress.