fbpx

Za sobą mamy rok 2017, który obfitował w zmiany w koncepcjach projektowania stron internetowych.

Należy pamiętać, że jest to tylko projekcja tego co może się wydarzyć w 2018 roku w świecie web designerów. Mam kilka faworytów i mam nadzieję, że wracając do tego posta na początku 2019 roku będę się cieszył, iż udało mi się przewidzieć przyszłość ;).

Tak więc zaczynajmy zaczynając od ostatniego miejsca!

Nr 10 – Minimal Design

Pewnie już większość z Was słyszało, że mniej znaczy lepiej.
Coś w tym jest, aktualnie strony internetowe stają się bardziej dojrzałe i dopracowane. Nie są zasypane kolorowymi banerami i trudnymi do określenia grafikami jak to miało miejsce dekadę temu. Dzisiaj strona ma za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z niej poprzez właśnie minimalizm.

Źródło: Mike – Behance

Nr 9 – Gradient

Nic dodać, nic ująć. Od zawsze byłem fanem wykorzystywania tej techniki na stronach internetowych. Gradient świetnie się sprawdza w budowaniu interfejsu użytkownika jak np. wszelkiego rodzaju przyciski, animacje, przejścia. Również można wykorzystać gradient podczas projektowania tła na stronę. W sumię gradient daje nieograniczone możliwości.

Projektowanie stron - gradient

Źródło: Spotlight Festival Identity – Behance

Nr 8 – Odważne, żywe kolory

Już w 2017 roku widzieliśmy zainteresowanie osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych odważnymi i żywymi kolorami. To co rozpoczeło się w 2017 roku w 2018 znacznie przybierze na sile. Spodziewam się, że przybędzie stron internetowych z krzyczącymi kolorami.

Projektowanie stron internetowych - vivid picture

Autor: David Milan

Nr 7 – Grafika 3D

W 2017 roku jak i w poprzednich grafika 3D była często używana na stronach internetowych. Dzięki zastosowaniu WebGL we wszystkich przeglądarkach oraz znakomitym bibliotekom 3d jak D3 lub Three.JS można wykonywać niesamowite animacje.

Projektowanie stron internetowych - graphic 3d

Źródło: Let’s play

Nr 6 – Kształty geometryczne

Niezwykle ciekawym trendem jest tworzenie grafik. Projektowanie stron internetowych w oparciu o kształty geometryczne takie jak trójkąty, prostokąty, owale jest dzisiaj bardzo modne.

Projektowanie stron - kształty geometryczne

Autor: Underline Studio

Nr 5 – Niesymetryczny Grid

Grid daje stronie logiczny podział. Dzięki niesymetrycznemu gridowi strona otrzymuje harmonię.

Projektowanie stron internetowych - asymetria

Autor: Bright Media

Nr 4 – Animacja

Nowoczesna strona internetowa powinna dawać poczucie interaktywności. Zachęca użytkownika do głębszej interakcji, pozwala zaangażować się w opowieść jaka jest opowiadana poprzez stronę.

Projektowanie stron internetowych - animacja

Nr 3 – Ciekawa i nowoczesna typografia

Strona przede wszystkim ma przekazywać treści pisane dlatego bardzo istotnym jest aby typografia była przemyślana. Często jest to pierwszy element nad którym pracuje web designer podczas projektowania strony internetowej. Właściwa typografia poprawia czytelność strony, daje jej lekkość oraz pozwala pozostać niezapomnianą.

Projektowanie strony internetowej - typografia

Autor: Fwells

Nr 2 – Flat Design 2017/2018

Płaski design lub płaski deseń to styl projektowania grafiki eleminujący gradient i cienie według WikiPedi.
Z tym, że flat design powrócił do web designu w trochę innym wydaniu czyli właśnie używane są gradienty i cienie w celu podkreśleniu elementów grafiki.

Projektowanie stron internetowych - flat design

Autor: Roberto Bernardini

Nr 1 – UX Design

Zastanawiałem się czy tutaj nie napisać o mobile first, ale o tym że jest to bardzo ważny element już chyba wie każdy i nikogo nie trzeba przekonywać.

Moim zdaniem najważniejszym elementem dzisiaj jest projektowanie stron internetowych pod kątem użytkownika. W końcu najważniejszym elementem jest to żeby każdy mógł bez problemu serfować na stronie internetowej. Dlatego numerem 1 będzie dla mnie UX Design.

 

Projektowanie stron internetowych - UX Design