fbpx
React vs Vue w 2022 który framework wybrać i dlaczego?

W dzisiejszych czasach każda firma dąży do stworzenia wysokiej jakości rozwiązania internetowego w krótkim czasie. Aby zastosować to w praktyce, społeczność programistów wybiera spośród wielu bibliotek i frameworków JavaScript oraz debat, aby znaleźć najlepszą.

W Codefia z wielu powodów uważamy ReactJS i VueJs za najszybciej rozwijające się narzędzia do front-endu. Chociaż te technologie mogą pomóc w tworzeniu tych samych produktów i aplikacji webowych, obie mają wady i zalety.

ReactJS oraz VueJs to dwie biblioteki czasami nazywane frameworkami JavaScript, niezwykle popularne w społeczności programistów front-end, wykorzystywane do tworzenia nowoczesnych stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. React zajmuje od lat pierwsze miejsce popularności wśród bibliotek JavaScript. Oba frameworki oferują programistom nieskończone możliwości wykorzystania, posiadają dopracowany ekosystem i niezwykle szeroką społeczność wspierającą rozwój bibliotek. 

Celem tego artykułu jest porównanie React.js  i Vue.js w różnych aspektach: od ogólnych informacji po funkcje techniczne.

Zanim jednak porównamy oba frameworki frontendowe, musimy podkreślić, że React.js jest biblioteką a Vue.js frameworkiem. Jednak, aby porównać obie technologie musimy założyć, że również React.js jest frameworkiem.

Spis treści:

ReactJs i VueJS – dlaczego oba frameworki są tak popularne

ReactJs, VueJs – historia powstania

React.js i Vue.js opinie programistów

Aplikacje internetowe stworzone za pomocą Vue.js i React

React.js oraz Vue.js – dlaczego oba narzędzia są obecnie tak popularne?

Jest ogromna liczba powodów, dla których React i Vue są tak popularne w projektach deweloperskich. Oba frameworki zapewniają dojrzały ekosystem i posiadają ogromną liczbę dodatkowych bibliotek, które zapewniają łatwość i szybkość tworzenia stron internetowych oraz aplikacji. Przyjrzyjmy się obu narzędziom deweloperskim, sprawdźmy jakie wspólne cechy posiadają oraz co sprawia, że są tak popularne.

To co łączy obie technologie to przede wszystkim wirtualny DOM. Wirtualny DOM jest to koncepcja, w której wirtualna reprezentacja interfejsu użytkownika jest przechowywana w pamięci przeglądarki. React.js oraz Vue.js sprawdza czy elementy dom nie zmieniły aktualnego stanu. Jeśli wirtualny DOM uległ zmianie framework wykonuje ponowne renderowanie komponentu, czyli aktualizują tylko te elementy strony, które uległy zmianie, zamiast ponownie przeładowywać całą stronę. Oszczędza to czas oraz zasoby przeglądarki, zwiększając szybkość działania strony.

Oba frameworki posiadają możliwość budowania interfejsów użytkowników, poprzez podzielenie aplikacji na mniejsze komponenty. Tworzenie interfejsów użytkownika jest znacznie łatwiejsze, również utrzymanie aplikacji jest znacznie prostsze.

Pokaźne biblioteki komponentów React.js i Vue.js ułatwiają tworzenie modułowych aplikacji, które można ponownie wykorzystać w innym miejscu lub innej stronie, aplikacji, co za tym idzie poprawiają produktywność programistów i przyspieszają proces rozwoju.

Powody powstania Reacta i Vue

React został stworzony w Facebooku z myślą o konkretnych potrzebach wynikających z rozwojem aplikacji Facebook. Jest to główny framework wykorzystywany w aplikacji społecznościowej i nadal jest rozwijany przez giganta technologicznego. Obecnie biblioteka działa na licencji MIT i jest darmowa.

Dzięki wsparciu największej firmy działającej w social mediach, biblioteka Reacta wskazuje na stabilność i będzie posiadać wsparcie w przyszłości. Jest raczej niskie ryzyko, że przestanie być rozwijana.

Z kolei Vue był to projekt byłego programisty, pracującego w Google który był zafascynowany możliwościami takich bibliotek i frameworków jak React, Angular i Ember. Evan You postanowił napisać framework, który ulepszy dostępne narzędzia JS. Evan You chciał stworzyć framework, który łączył najlepsze podejścia do tworzenia frontendu z Angular, Ember i React z innymi funkcjami, które sprawiały, że pisanie aplikacji internetowych było szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze.

Od samego początku Vue był naprawdę otwartym projektem, polegającym na społeczności, współpracownikach i crowdfundingu, aby iść naprzód.

React.js i Vue.js – cechy wspólne obu frameworków

React i Vue jako narzędzia do tworzenia stron internetowych są do siebie niezwykle podobne. Można nawet takie informacje przeczytać w oficjalnej dokumentacji Vue, gdzie takie podobieństwa są pokazane. Najważniejsze wspólne cechy React i Vue, to:

  • Wirtualny DOM
  • Struktura reaktywna oparta o komponenty
  • Jeden język programowania JavaScript
  • Możliwość pisania z wykorzystaniem TypeScriptu
  • Możliwość migracja wersji
  • Kompatybilność wsteczna
  • Duża różnorodność bibliotek i narzędzi
  • Obsługa PWA
  • Elastyczność, wydajność i szybkość;
  • Duże, aktywne społeczności.

Różnice React.js vs Vue.js

Jeśli chodzi o podstawowe różnice między Reactem a Vue, we wstępie już o tym pisaliśmy ale przypominamy ponownie o różnicy w kategoriach. Vue jest frameworkiem JS, a React to biblioteka JS.

Kolejna podstawowa różnica dotyczy kwestii sposobu renderowania treści w Document Object Model. Podczas gdy React tylko i wyłącznie korzysta z JSX czyli rozszerzonego skryptu JS, Vue wykorzystuje szablony HTML ale również JSX.

Poza tym, React i Vue różnią się od siebie pod względem dostępnych narzędzi. React jako niezależna biblioteka, posiada minimalną funkcjonalność potrzebną do rozpoczęcia pisania reaktywnej aplikacji internetowej, posiada kompletną architekturę, pozwalającą na manipulację DOM i zarządzaniem stanem komponentów. Pozostałe funkcje są dostarczane w postaci zewnętrznych darmowych bibliotek czyli dodatków, które są budowane i rozwijane przez członków społeczności.

Dzięki takiemu otwartemu podejściu programiści zyskują niezależność i swobodę w tworzeniu stron i aplikacji. Z drugiej strony początkujący programiści mogą natrafić na bariery technologiczne w tworzeniu stron.

Jeśli chodzi o Vue, jest to framework i w związku z tym narzuca programistom ramy pisania oprogramowania, ale z drugiej strony dostarcza elementy, które przyśpieszają pisanie kodu.

Podsumowując, React ma bardziej dojrzałe środowisko open source, oraz zrównoważoną kombinację darmowych i gotowych bibliotek, które zaspokoją potrzeby zarówno doświadczonych programistów, jak i początkujących, ale z drugiej strony Vue ma niższy próg wejścia oraz posiada gotowe środowisko, które możemy zaimplementować w każdym projekcie.

Najpopularniejsze aplikacje stworzone w React i Vue

React i Vue są uważane za najlepsze frameworki Javascript. Nie jest więc niespodzianką, że wiele firm technologicznych wykorzystuje je w swoich projektach deweloperskich:

Popularne strony internetowe korzystające z Reacta:

  • Facebook;
  • Instagram;
  • Pinterest;
  • Netflix;
  • Twitter
  • Skyscanner

Popularne strony internetowe stworzone za pomocą Vue.js:

  • Behance;
  • Gitlab;
  • Laracasts;
  • Nintendo;
  • Alibaba
  • Trustpilot

React vs Vue: szczegółowe porównanie

Zanurzmy się w inne aspekty, aby lepiej zapoznać się z React i Vue i porównać je szczegółowo.

Po pierwsze dojrzałość obu technologii.

Wybierając odpowiednie narzędzia do swojego projektu webowego, wybierz dojrzałe technologie, które już się sprawdziły i są wykorzystywane w dużych projektach stron internetowych. Podczas korzystania z dojrzałych narzędzi minimalizujemy ryzyka, czyli:

1. Błędy lub luki w zabezpieczeniach są na bieżąco wyłapywane i poprawiane..

2. Posiadają obszerną bazę wiedzy oraz ogromną społeczność na wypadek, gdybyś potrzebował znaleźć i zatrudnić doświadczonego programistę.

3. Obie technologie powstały wiele lat temu, w przypadku w React.js pod koniec 2013 roku, a w przypadku Vue.js w 2014 roku. Zatem “wiek dziecięcy” mają za sobą i można liczyć, że są stabilne.

Jak widać, zarówno Vue, jak i React były używane wystarczająco długo, aby stać się dojrzałymi narzędziami.

Ciągłe ulepszenia pozwoliły React i Vue stać się najlepszymi frameworkami JavaScript, które są wykorzystywane do budowania popularnych produktów internetowych, takich jak Instagram, Facebook, Gitlab czy Behance.

Popularność React.js i Vue.js

Pewnie zastanawiasz się, która technologia jest bardziej popularna: React czy Vue? 

Na nasze pytanie odpowiedzą statystyki.

Według statystyk React jest najpopularniejszą biblioteką UI.

Pod względem satysfakcji React nieco wyprzedza Vue.

Natomiast pod względem zainteresowania Vue wyprzedza React

Najczęściej używane frameworki frontend

Ostatnie badania pokazują, że React zajmuje pierwsze miejsce na liście najchętniej wykorzystywanych technologii frontendowych w profesjonalnych projektach.

Kolejnym czynnikiem, który przemawia za popularnością danej technologii, jest szereg pytań zadawanych na forach branżowych i tutaj odpowiednimi źródłami dysponują takie serwisy branżowe jak StackOverflow i Github

Tak więc na StackOverflow w #reactjs znajduje się ponad 346 700 pytań. Co więcej, w momencie pisania artykułu ma ponad 178 000 gwiazdek na Github, wykorzystywanych w ponad 8 mln projektów.

Jeśli chodzi o Vue, obecnie ilość projektów w których jest globalnie wykorzystywany jest znacznie mniejszy w porównaniu do Reacta. Jednak z drugiej strony, Vue to progresywna, lekka platforma, która umożliwia łatwe i szybkie opracowywanie rozwiązań. Vue.js jest również znacznie łatwiejszy do nauczenia, ponieważ zajmuje mniej czasu, a krzywa uczenia się jest znacznie niższa. Jednak bardziej skomplikowane jest znalezienie programistów Vue i przyszłe utrzymanie produktu.

Najlepsze przypadki użycia React.js

React.js

Niektórzy twierdzą, że React został stworzony głównie dla dużych projektów internetowych i że, wybierając go do małych i prostych aplikacji może być przesadą. Nasze doświadczenia są zgoła odmienne i uważamy, że jest niezwykle elastyczny i można spokojnie go używać w każdym projekcie. Należy pamiętać, że jest to biblioteka więc React jest punktem startowym, a jak go wykorzystamy zależy tylko i wyłącznie od nas.

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że w przeciwieństwie do Vue, React nie ma “oficjalnych” pakietów do routingu lub zarządzania stanem. Wystarczy zapoznać się z dokumentacją Reacta gdzie jest informacja o sposobie zarządzania stanem oraz możliwością tworzenia routingu. Aby tworzyć złożone aplikacje, nie musisz używać żadnych zewnętrznych rozwiązań, można napisać kilka linii kodu aby cieszyć się z pełni funkcjonalnej aplikacji. React.js ma dostęp do ogromnej biblioteki gdzie wybór jest ogromny. Doświadczeni programiści, których zadaniem jest dostarczanie zaawansowanych projektów, będą wiedzieć, która z licznych bibliotek będzie najlepszym wyborem spełniającym wymagania biznesowe konkretnej aplikacji internetowej.

Aplikacje internetowe stworzone za pomocą React.js i Vue.js

React i Vue są używane przez wiele aplikacji internetowych, serwisów www. Oto kilka firm, które korzystają z React:

  • Instagram
  • WhatsApp
  • Behance
  • Alibaba
  • Trustpilot
  • Airbnb
  • Disqus
  • PayPal
  • Netflix

Podsumowanie

Podsumowując Vue to lekki framework do tworzenia każdej aplikacji internetowej, jednak naszym zdnaniem to React obecnie jest numerem 1 wśród bibliotek i framworków frontend. Dzięki wsparciu korporacyjnemu, dużej społeczności i jeszcze większemu ekosystemowi React doskonale nadaje się do tworzenia złożonych aplikacji internetowych i mobilnych.