Żyjemy obecnie w epoce cyfrowej i rozwój oprogramowania wpływa na wszystkie najważniejsze aspekty naszego życia. Każdy z nas codziennie korzysta z aplikacji, powstają licznie małe i duże firmy, w których główną rolę odgrywają aplikacje, które pomagają nam w codziennych zadaniach. Powstają dynamicznie rozwijające się start-upy, które dopasowują swoje biznesy do aktualnych potrzeb konsumentów poprzez aplikacje.
Oprogramowanie jest to kod, zestaw instrukcji dla komputera. Oprogramowanie to ogólny termin opisujący aplikacje, skrypty i programy działające na urządzeniach elektronicznych. Urządzeniem może być zwykły komputer domowy, laptop, telefon, urządzenia IoT, serwer oraz wiele innych urządzeń.
Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji takich jak systemy operacyjne np. Windows, iOS, Android, oraz aplikacji dla tych systemów np. Office, Gmail, Chrome itd.
Wśród różnych kategorii oprogramowania istnieją cztery główne typy oprogramowania takie jak: aplikacje, systemy, oprogramowanie, sterownik.
Oprogramowanie aplikacyjne jest najbardziej powszechnym rodzajem oprogramowania komputerowego. Można go zdefiniować jako program użytkownika końcowego, który wykonuje mu powierzone zadania lub pomaga w wykonywaniu zadań. W tym przypadku użytkownik końcowy to osoba, która korzysta z produktu, programu lub oprogramowania. Oprogramowanie aplikacyjne może być samodzielne lub może to być grupa programów, które uruchamiają oprogramowanie dla użytkownika.
Niektóre typowe przykłady aplikacji to przeglądarki internetowe, takie jak Chrome, narzędzia CRM, takie jak Hubspot, aplikacje do edycji zdjęć, takie jak Adobe Photoshop lub Lightroom, lub oprogramowanie do przetwarzania tekstu, takie jak Microsoft Word.
Oprogramowanie aplikacji jest instalowane na urządzeniu mobilnym lub komputerze użytkownika w zależności od jego potrzeb. Ponieważ jest to najpopularniejszy typ oprogramowania, na rynku dostępnych jest wiele opcji do wyboru.
Oprogramowanie systemowe pomaga komputerowi lub urządzeniu mobilnemu, aplikacji i użytkownikom bezproblemowo współpracować. W rezultacie oprogramowanie systemu jest niezbędne do działania dowolnej aplikacji lub całego systemu komputerowego. Zarządza operacjami sprzętu i oprogramowania oraz zapewnia platformę dla wszystkich typów oprogramowania.
Najlepszymi przykładami oprogramowania systemowego są systemy operacyjne, takie jak Apple iOS i Microsoft Windows. Niektóre inne przykłady obejmują oprogramowanie układowe i narzędzia systemowe. To oprogramowanie zawsze działa w tle i nigdy nie jest widoczne bezpośrednio.
Program do programowania to oprogramowanie, którego programiści komputerowi i twórcy oprogramowania używają do pisania kodów. Oprogramowanie programistyczne umożliwia programistom pisanie, rozwijanie, testowanie i debugowanie innych programów. Wykorzystywane są języki programowania, takie jak C, C++, Javascript, Python, Java a następnie kompilowany jest na język maszynowy.
Przykładami oprogramowania do programowania są asembler, kompilator, debugger i interpreter.
Oprogramowanie sterownika, znane również jako sterowniki urządzeń, jest uważane za rodzaj oprogramowania systemowego. Oprogramowanie sterownika obsługuje i steruje urządzeniami peryferyjnymi i urządzeniami podłączonymi do komputera. Sterowniki umożliwiają urządzeniom podłączonym do komputera wykonywanie niezbędnych zadań. Każde urządzenie potrzebuje co najmniej jednego sterownika do działania.
Przykłady obejmują niestandardowy sprzęt, taki jak kontrolery gier i standardowy sprzęt, taki jak dyski USB, drukarki i klawiatury.
Tworzenie oprogramowania po ang. Software Development to zestaw działań poświęconych tworzeniu, projektowaniu, programowaniu, dokumentowaniu, testowaniu i utrzymywaniu aplikacji, frameworków i innych komponentów oprogramowania. Tworzenie oprogramowania to proces pisania i utrzymywania kodu źródłowego na szerszym poziomie. W związku z tym rozwój oprogramowania może obejmować badania, nowe prace rozwojowe, prototypowanie, modyfikacje, inżynierię oprogramowania, konserwację lub wszelkie inne czynności związane z oprogramowaniem lub aplikacjami.
Rozwój oprogramowania odbywa się w różnych celach, ale dwa najczęstsze powody to:
Rozwój oprogramowania jest wykonywany głównie przez wyspecjalizowane firmy, jednostki stworzone przez specjalistów IT, wśród których największą grupę programistów, oraz inżynierów oprogramowania.
Najczęściej programiści odpowiadają za określoną część, tworzenie oprogramowania jest podzielone na obszary w których się specjalizują, działają w ściśle określonych ramach zdefiniowanych przez tzw. cykl życia oprogramowania, w formie iteracji, które ma za zadanie wytworzyć zdefiniowane funkcjonalności oraz dostarczenie interesariuszom wysokiej jakości oprogramowanie.
Proces tworzenia oprogramowania rozpoczyna się zwykle od wykonania analizy dokumentacji, wykonania planów działania, przeprowadzenia warsztatów. Pierwsze trzy etapy pozwalają nam dokładnie zrozumieć zakres projektu. Następnie po tych etapach zaczynamy etap tworzenia oprogramowania, a następnie testowania i wdrażania zgodnie z metodologią Agile. Końcowym etapem będzie zapewnienie utrzymania i wsparcia aplikacji.
Tworzenie oprogramowania jest podstawową działalnością firm informatycznychi dzieli się na kilka typów. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich
Aplikacje obecnie można podzielić na aplikacje natywne, desktopowe lub aplikacje internetowe. Aplikacja jest to napisany program działającym w określonym środowisku na komputerze stacjonarnym lub na urządzeniach mobilnych. Również są to aplikacje pisane pod wykorzystanie w internecie np. jako SaaS. Jest to zestaw funkcji, metod, które działają jako większy program pomagających użytkownikom, firmom lub organizacjom w rozwiązywaniu określonych problemów.
Tworzenie stron internetowych
W języku angielskim nazywany web development. Jest to proces tworzenia strony internetowej, która działa na serwerze i jest dostarczana użytkownikowi przez sieć internetową na żądanie. Jest wiele typów stron internetowych od bardzo prostych po niezwykle złożone. Wszystkie posiadają wspólną cechę, kod stron opiera się o trzy fundamenty, HTML, CSS i JavaScript. Jednak obecnie używa się wiele różnych stosów technologicznych do tworzenia stron internetowych, może to być np. stos oparty o PHP, MYSQL lub NodeJS i MongoDB. Proces tworzenia stron internetowych może być bardzo złożony ale również można tworzyć niezwykle skomplikowane biznesowo i funkcjonalnie aplikacje.
Tworzenie stron internetowych oczywiście nadal obejmuje połączonych ze sobą pojedynczych stron internetowych, które może traktować w całości jako większą aplikacje. Najczęściej użytkownicy korzystają z większych aplikacji, np. aplikacji bankowych, medycznych, edukacyjnych. Tworzenie stron internetowy korzysta obecnie z najnowszych technologii takimi jak interfejsy API, które zapewniają komunikację z innymi aplikacjami i wymianę danych.
Jakie najczęściej technologie tworzenia stron internetowych można spotkać: HTML , Javascript , PHP , Python , NodeJS.
Aplikacje mobilne
Rozwój aplikacji mobilnych, można zdefiniować jako tworzenie aplikacji działających na urządzeniach mobilnych w środowiskach Android np. Samsung lub iOS urządzenia Apple.
Najczęściej stosowane technologie programowania mobilnego: Android , Swift , React Native, Flutter
Interfejsy API
API Development lub Application Programming Interface to program tworzony przez programistów, który działa jak element układanki w różnych systemach operacyjnych. Umożliwiają dowolnemu zewnętrznemu programiście interakcję z narzędziami lub funkcjami, z którymi powiązane jest API.
Interfejsy API są uniwersalnymi aplikacjami, która to aplikacja zapewnia metody do przekazywania danych, zapisu danych, wyświetlania danych. Najczęściej dane są zwracane w określonym formacie np. JSON.
Oprogramowanie na zamówienie
Istnieje jeszcze jeden typ oprogramowania, jest to oprogramowanie na zamówienie.
Najczęściej wykorzystujemy w tego typu oprogramowaniu aplikacje internetowe oraz interfejs API pisany na specjalne zamówienie naszego klienta. Oprogramowania na zamówienie to proces projektowania, tworzenia, wdrażania i utrzymywania oprogramowania, które spełnia unikalne wymagania klienta i jego użytkowników. W przeciwieństwie do komercyjne oprogramowanie (COTS) lub tzw. oprogramowania z półki, oprogramowanie na zamówienie jest projektowane i opracowywane dla określonego grona odbiorców, co pozwala na dokładne opisanie funkcji i dopasowanie do biznesowych wymogów klienta.
Tworzenie oprogramowania jest istotne z punktu widzenia biznesowego, pozwala na szybszy rozwój firm, pomaga firmom konkurować na rynku w bardziej dynamiczny sposób oraz na stałe podnieść konkurencyjność marki. Najczęściej sprawia, że firmy stają się wysoce innowacyjne, poprawić jakość usług, podnoszą zaufanie klienta, podkreślają unikalności usług oferowanych przez firmę, zwiększa wycenę firmy oraz obniżają koszty w dłuższym horyzoncie czasu.
W dobie cyfryzacji firmy powinny inwestować w digitalizację i transformację cyfrową, która pomaga przyśpieszyć przepływ informacji w firmie.
Istnieje wiele zalet i ulepszeń, które możemy uzyskać poprzez tworzenie oprogramowania.
Tworzenie oprogramowania pozwala zagospodarować niszę
Innowacyjne oprogramowanie podnosi konkurencyjność firmy na nowy poziom, łatwiej nam stworzyć własną niszę lub zagospodarować niszę, która nie byłaby dostępna bez innowacji technologicznej. Jeśli do tej pory firma działała offline, aplikacja na zamówienie pozwala na zwiększenie efektywności kontaktów biznesowych lub pozwala sprzedawać usługi online.
Poprawia sprzedaż i usługi
Aplikacja może dotrzeć do każdego klienta na świecie, co znacznie zwiększa szanse na znaczny wzrost przychodów firmy. Obecność firmy w internecie dzięki aplikacji internetowej może znacznie zwiększyć obrót firmy.
Aplikacja to również bezpośrednia komunikacja z klientem
Tworzenie oprogramowania pomaga ograniczyć problem z komunikacją z klientem. Tworzenie oprogramowania może obejmować wykonanie funkcjonalności, która pozwoli na bezpośredni kontakt z użytkownikiem w czasie rzeczywistym.
Tworzenie oprogramowania musi być oparte o przemyślaną strategię UX
UX dostarcza pomysły i strategie na zwiększenie zaangażowania wśród twoich klientów. W naszym zespole pracują projektanci UX. Przeprowadzamy badania potrzeb i użyteczności, tworzymy persony, user flows, wireframe, oraz prototypy. Korzystamy z takich narzędzi jak Figma i UXPin. Posługujemy się metodologią Design Thinking.
Oprogramowanie na zamówienie uzbroimy w analitykę
Tworzenie oprogramowania to najlepszy i najłatwiejszy sposób badania użytkowników, prowadzenia działań marketingowych. Wystarczy podpiąć analitykę i na żywo będziesz obserwować ruch na stronie.
Kto może odnieść korzyści z rozwoju oprogramowania?
W dzisiejszych czasach tworzenie oprogramowania jest koniecznością dla każdej firmy, niezależnie od branży. Nie ma znaczenia, w jakim sektorze działa Twoja firma, czy jest już liderem w swojej branży czy dopiero zaczyna, znacznie skorzysta na własnym oprogramowaniu.
Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania koncentrują się na tworzeniu rozwiązań informatycznych zaprojektowanych i wytworzonych zgodnie z wymagania klientów. W naszej firmie najczęściej tworzymy oprogramowanie dla firm z takich sektorów jak handel detaliczny, produkcja, opieka zdrowotna, finanse oraz FinTech, telekomunikacja, gastronomia, farmacja.
Cykl życia oprogramowania z ang. Software Development Life Cycle (SDLC) to główny proces stosowany podczas wytwarzania oprogramowania. Najważniejszym celem cyklu życia oprogramowania jest zapewnienie standardów w procesie tworzenia oprogramowania. Dzięki SDLC wytwarzamy oprogramowanie wysokiej jakości, które zapewnia standardy oraz spełnia wymagania biznesowe oraz oczekiwania interesariuszy. Cykl życia oprogramowania to ramy zdefiniowanych zadań wykonywanych na każdym etapie procesu wytwarzania oprogramowania. Podsumowując cykl życia oprogramowania jest to usystematyzowany model do tworzenia, rozwoju oraz wycofania oprogramowania. Moment rozpoczęcia SDLC zaczyna się już na etapie pomysłu na oprogramowanie i kończący się w momencie wycofania oprogramowania.
Zazwyczaj cykl życia oprogramowania zawiera kilka procesów:
Front-end development, jest to programowanie warstwy oprogramowania, która uruchamiana jest po stronie klienta czyli w przeglądarce. Front-end składa się z trzech elementów, HTML, CSS i JavaScript. Jest to ta warstwa aplikacji lub strony internetowej odpowiedzialna za wyświetlanie struktury strony internetowej, wyglądu oraz interakcji z użytkownikiem.
Front-end jest obecnie bardzo dynamicznie się rozwija, często wprowadzane są nowe rozwiązania i dlatego dla programisty front-end jest to bardzo wymagające środowisko. Każdy dobry programista musi nieustannie śledzić trendy i uaktualniać wiedzę. Większość kodu pisze się wykorzystując frameworki.
Framework, jest to szkielet programu, chociaż spotyka się również sformułowanie, że jest to platforma programistyczna. My jednak wolimy to nazywać szkieletem do budowania aplikacji. Mamy w nim rdzeń oraz najważniejsze funkcje. Dzięki szkieletowi możemy zbudować wokół niego strukturę nowego programu oraz ogólny mechanizm jego funkcjonowania.
Backend development odnosi się do warstwy aplikacji, która działa po stronie serwera. Backend development odpowiada za wszystkie aspekty biznesowe w aplikacji. Składa się z trzech elementów serwera, aplikacji oraz bazy danych. Jest to warstwa, która nie jest widoczna przez użytkowników, jest ukryta pod warstwą front-end. Backend odpowiada za np. autoryzacje, za połączenie z bazą danych, transmisję danych, zarządza całym systemem aplikacji.
Jakie ma zastosowanie framework w back-end development?
Frameworki backendowe zapewniają wysokie standardy pisania kodu, dostarczają gotowe rozwiązania najczęściej występujących funkcjonalności w każdej aplikacji.
Poniżej przedstawiamy frameworki back-end, które są najczęściej wykorzystywane.
Metodologia Scrum, jest to framework projektowy, który zawiera określone ramy działania i pozwala rozwiązać problemy, znaleźć odpowiedzi których szukamy w bardziej metodyczny sposób..
Agile jest to zwinny sposób myślenia. W teorii jest to super koncepcja ale nie jest możliwa do zastosowania w dużych projektach. Często w dużych firmach uważa się, że stosuje się Agile, ale nie jest do końca prawda. W przeciwieństwie do Agile, Scrum daje zestaw narzędzi do zwinnej pracy, pracuje się wtedy w ramach określonych zasad. Scrum jest idealnym frameworkiem, który zapewnia szybki i efektywny proces projektowy.
Outsourcing jest to od wielu lat stosowana w świecie IT praktyka biznesowa, polegająca na zlecaniu zewnętrznej firmie informatycznej takie jak nasz software house. Zewnętrzna firma zleca nam realizowania zadań, którymi nie chce się zajmować in-house lub z jakiś powodów nie może np. ze względu na brak programistów zatrudnionych we własnym wewnętrznym zespole. Jest to forma wynajmu programistów. Outsourcing programistów można spotkać w różnych formach. Najczęściej można spotkać trzy typy współpracy z klientem:
Model outsourcingu opartego na projektach to idealne rozwiązanie dla organizacji, które potrzebują tworzenia oprogramowania na zamówienie, ale nie mają własnego zespołu programistów, który mógłby to zrobić. W tym modelu klient przenosi ciężar całego projektu tworzenia oprogramowania na na software house. Tutaj klient podaje deadline, a firma programistyczna dostarcza gotowe oprogramowanie w tym terminie. Cała odpowiedzialność za projekt spoczywa na zewnętrznej firmie programistycznej.
Ten model outsourcingu tworzenia oprogramowania jest kompromisem między zwiększaniem liczby pracowników a outsourcingiem projektowym. Dedykowany zespół zewnętrznych ekspertów pracuje nad konkretnym projektem lub jego częścią. Zewnętrzny kierownik projektu zarządza zewnętrznym zespołem. W tym modelu cały proces tworzenia oprogramowania odbywa się poza firmą klienta. Kierownik projektu informuje klienta o postępach i aktualizacjach projektu. Ponadto kierownik projektu pomaga w podejmowaniu strategicznych decyzji w projekcie rozwoju oprogramowania. Tutaj zarówno klient, jak i dedykowany zespół są odpowiedzialni za powodzenie projektu.
Ten model jest dość popularny i powszechnie akceptowany na całym świecie. Większość szybko rozwijających się organizacji dostosowuje się do tego modelu przy tworzeniu oprogramowania.
Model Staff Augmentation służy do maksymalizacji wydajności wewnętrznego zespołu programistów przy jednoczesnym kontrolowaniu procesu tworzenia oprogramowania. W tym modelu klient “pożycza” zespół programistów lub jego część od innej firmy programistycznej na określony czas. Tutaj wypożyczony zespół działa jako integralna część Twojego zespołu w celu realizacji powierzonych mu zadań. W rezultacie odpowiedzialność za zespół programistów i projekt rozwoju oprogramowania spoczywa na samym kliencie.