fbpx

Czym jest tworzenie oprogramowania w 2024 roku?

Programista tworzy oprogramowanie

Żyjemy obecnie w epoce cyfrowej i rozwój oprogramowania wpływa na wszystkie najważniejsze aspekty naszego życia. Każdy z nas codziennie korzysta z aplikacji, powstają licznie małe i duże firmy, w których główną rolę odgrywają aplikacje, które pomagają nam w codziennych zadaniach. Powstają dynamicznie rozwijające się start-upy, które dopasowują swoje biznesy do aktualnych potrzeb konsumentów poprzez aplikacje. 

Tworzenie oprogramowania, jak właściwie działa dzisiaj rynek e-biznesu, jak powstaje oprogramowanie, jakie są typy i rodzaje oprogramowania?

Oprogramowanie jest to kod, zestaw instrukcji dla komputera. Oprogramowanie to ogólny termin opisujący aplikacje, skrypty i programy działające na urządzeniach elektronicznych. Urządzeniem może być zwykły komputer domowy, laptop, telefon, urządzenia IoT, serwer oraz wiele innych urządzeń. 

Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji takich jak systemy operacyjne np. Windows, iOS, Android, oraz aplikacji dla tych systemów np. Office, Gmail, Chrome itd. 

Rodzaje oprogramowania

Wśród różnych kategorii oprogramowania istnieją cztery główne typy oprogramowania takie jak: aplikacje, systemy, oprogramowanie, sterownik.

Aplikacje

Oprogramowanie aplikacyjne jest najbardziej powszechnym rodzajem oprogramowania komputerowego. Można go zdefiniować jako program użytkownika końcowego, który wykonuje mu powierzone zadania lub pomaga w wykonywaniu zadań. W tym przypadku użytkownik końcowy to osoba, która korzysta z produktu, programu lub oprogramowania. Oprogramowanie aplikacyjne może być samodzielne lub może to być grupa programów, które uruchamiają oprogramowanie dla użytkownika. 

Niektóre typowe przykłady aplikacji to przeglądarki internetowe, takie jak Chrome, narzędzia CRM, takie jak Hubspot, aplikacje do edycji zdjęć, takie jak Adobe Photoshop lub Lightroom, lub oprogramowanie do przetwarzania tekstu, takie jak Microsoft Word. 

Oprogramowanie aplikacji jest instalowane na urządzeniu mobilnym lub komputerze użytkownika w zależności od jego potrzeb. Ponieważ jest to najpopularniejszy typ oprogramowania, na rynku dostępnych jest wiele opcji do wyboru. 

Systemy

Oprogramowanie systemowe pomaga komputerowi lub urządzeniu mobilnemu, aplikacji i użytkownikom bezproblemowo współpracować. W rezultacie oprogramowanie systemu jest niezbędne do działania dowolnej aplikacji lub całego systemu komputerowego. Zarządza operacjami sprzętu i oprogramowania oraz zapewnia platformę dla wszystkich typów oprogramowania. 

Najlepszymi przykładami oprogramowania systemowego są systemy operacyjne, takie jak Apple iOS i Microsoft Windows. Niektóre inne przykłady obejmują oprogramowanie układowe i narzędzia systemowe. To oprogramowanie zawsze działa w tle i nigdy nie jest widoczne bezpośrednio.

Oprogramowanie

Program do programowania to oprogramowanie, którego programiści komputerowi i twórcy oprogramowania używają do pisania kodów. Oprogramowanie programistyczne umożliwia programistom pisanie, rozwijanie, testowanie i debugowanie innych programów. Wykorzystywane są języki programowania, takie jak C, C++, Javascript, Python, Java a następnie kompilowany jest na język maszynowy. 

Przykładami oprogramowania do programowania są asembler, kompilator, debugger i interpreter.

Sterowniki

Oprogramowanie sterownika, znane również jako sterowniki urządzeń, jest uważane za rodzaj oprogramowania systemowego. Oprogramowanie sterownika obsługuje i steruje urządzeniami peryferyjnymi i urządzeniami podłączonymi do komputera. Sterowniki umożliwiają urządzeniom podłączonym do komputera wykonywanie niezbędnych zadań. Każde urządzenie potrzebuje co najmniej jednego sterownika do działania. 

Przykłady obejmują niestandardowy sprzęt, taki jak kontrolery gier i standardowy sprzęt, taki jak dyski USB, drukarki i klawiatury.  

Czym jest tworzenie oprogramowania?

Tworzenie oprogramowania po ang. Software Development to zestaw działań poświęconych tworzeniu, projektowaniu, programowaniu, dokumentowaniu, testowaniu i utrzymywaniu aplikacji, frameworków i innych komponentów oprogramowania. Tworzenie oprogramowania to proces pisania i utrzymywania kodu źródłowego na szerszym poziomie. W związku z tym rozwój oprogramowania może obejmować badania, nowe prace rozwojowe, prototypowanie, modyfikacje, inżynierię oprogramowania, konserwację lub wszelkie inne czynności związane z oprogramowaniem lub aplikacjami.

Rozwój oprogramowania odbywa się w różnych celach, ale dwa najczęstsze powody to:

 • Oprogramowanie na zamówienie. Tworzone oprogramowanie aby spełnić konkretne wymagania klienta, firmy lub organizacji. 
 • Oprogramowanie darmowe open source lub oprogramowanie komercyjne stworzone aby zaspokoić potrzeby określonej grupy użytkowników. 

Rozwój oprogramowania jest wykonywany głównie przez wyspecjalizowane firmy, jednostki stworzone przez specjalistów IT, wśród których największą grupę programistów, oraz inżynierów oprogramowania.

Najczęściej programiści odpowiadają za określoną część, tworzenie oprogramowania jest podzielone na obszary w których się specjalizują, działają w ściśle określonych ramach zdefiniowanych przez tzw. cykl życia oprogramowania, w formie iteracji, które ma za zadanie wytworzyć zdefiniowane funkcjonalności oraz dostarczenie interesariuszom wysokiej jakości oprogramowanie.

Proces tworzenia oprogramowania rozpoczyna się zwykle od wykonania analizy dokumentacji, wykonania planów działania, przeprowadzenia warsztatów. Pierwsze trzy etapy pozwalają nam dokładnie zrozumieć zakres projektu. Następnie po tych etapach zaczynamy etap tworzenia oprogramowania, a następnie testowania i wdrażania zgodnie z metodologią Agile. Końcowym etapem będzie zapewnienie utrzymania i wsparcia aplikacji.

Rodzaje rozwoju oprogramowania

Tworzenie oprogramowania jest podstawową działalnością firm informatycznychi dzieli się na kilka typów. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich

Tworzenie aplikacji

Aplikacje obecnie można podzielić na aplikacje natywne, desktopowe lub aplikacje internetowe. Aplikacja jest to napisany program działającym w określonym środowisku na komputerze stacjonarnym lub na urządzeniach mobilnych. Również są to aplikacje pisane pod wykorzystanie w internecie np. jako SaaS. Jest to zestaw funkcji, metod, które działają jako większy program pomagających użytkownikom, firmom lub organizacjom w rozwiązywaniu określonych problemów. 

Tworzenie stron internetowych

W języku angielskim nazywany web development. Jest to proces tworzenia strony internetowej, która działa na serwerze i jest dostarczana użytkownikowi przez sieć internetową na żądanie. Jest wiele typów stron internetowych od bardzo prostych po niezwykle złożone. Wszystkie posiadają wspólną cechę, kod stron opiera się o trzy fundamenty, HTML, CSS i JavaScript. Jednak obecnie używa się wiele różnych stosów technologicznych do tworzenia stron internetowych, może to być np. stos oparty o PHP, MYSQL lub NodeJS i MongoDB.  Proces tworzenia stron internetowych może być bardzo złożony ale również można tworzyć niezwykle skomplikowane biznesowo i funkcjonalnie aplikacje.

Tworzenie stron internetowych oczywiście nadal obejmuje połączonych ze sobą pojedynczych stron internetowych, które może traktować w całości jako większą aplikacje. Najczęściej użytkownicy korzystają z większych aplikacji, np. aplikacji bankowych, medycznych, edukacyjnych. Tworzenie stron internetowy korzysta obecnie z najnowszych technologii takimi jak interfejsy API, które zapewniają komunikację z innymi aplikacjami i wymianę danych.

Jakie najczęściej technologie tworzenia stron internetowych można spotkać: HTML , Javascript , PHP , Python , NodeJS. 

Aplikacje mobilne

Rozwój aplikacji mobilnych, można zdefiniować jako tworzenie aplikacji działających na urządzeniach mobilnych w środowiskach Android np. Samsung lub iOS urządzenia Apple.

Najczęściej stosowane technologie programowania mobilnego: Android , Swift , React Native, Flutter   

Interfejsy API

API Development lub Application Programming Interface to program tworzony przez programistów, który działa jak element układanki w różnych systemach operacyjnych. Umożliwiają dowolnemu zewnętrznemu programiście interakcję z narzędziami lub funkcjami, z którymi powiązane jest API. 

Interfejsy API są uniwersalnymi aplikacjami, która to aplikacja zapewnia metody do przekazywania danych, zapisu danych, wyświetlania danych. Najczęściej dane są zwracane w określonym formacie np. JSON. 

Oprogramowanie na zamówienie

Istnieje jeszcze jeden typ oprogramowania, jest to oprogramowanie na zamówienie. 

Najczęściej wykorzystujemy w tego typu oprogramowaniu aplikacje internetowe oraz interfejs API pisany na specjalne zamówienie naszego klienta. Oprogramowania na zamówienie to proces projektowania, tworzenia, wdrażania i utrzymywania oprogramowania, które spełnia unikalne wymagania klienta i jego  użytkowników. W przeciwieństwie do komercyjne oprogramowanie (COTS) lub tzw. oprogramowania z półki, oprogramowanie na zamówienie jest projektowane i opracowywane dla określonego grona odbiorców, co pozwala na dokładne opisanie funkcji i dopasowanie do biznesowych wymogów klienta.

Znaczenie rozwoju oprogramowania

Tworzenie oprogramowania jest istotne z punktu widzenia biznesowego, pozwala na szybszy rozwój firm, pomaga firmom konkurować na rynku w bardziej dynamiczny sposób oraz na stałe podnieść konkurencyjność marki. Najczęściej sprawia, że firmy stają się wysoce innowacyjne, poprawić jakość usług, podnoszą zaufanie klienta, podkreślają unikalności usług oferowanych przez firmę, zwiększa wycenę firmy oraz obniżają koszty w dłuższym horyzoncie czasu. 

W dobie cyfryzacji firmy powinny inwestować w digitalizację i transformację cyfrową, która pomaga przyśpieszyć przepływ informacji w firmie.

Istnieje wiele zalet i ulepszeń, które możemy uzyskać poprzez tworzenie oprogramowania.

Jakie są zalety tworzenia oprogramowania w firmie?

Tworzenie oprogramowania pozwala zagospodarować niszę

Innowacyjne oprogramowanie podnosi konkurencyjność firmy na nowy poziom, łatwiej nam stworzyć własną niszę lub zagospodarować niszę, która nie byłaby dostępna bez innowacji technologicznej. Jeśli do tej pory firma działała offline, aplikacja na zamówienie pozwala na zwiększenie efektywności kontaktów biznesowych lub pozwala sprzedawać usługi online. 

Poprawia sprzedaż i usługi

Aplikacja może dotrzeć do każdego klienta na świecie, co znacznie zwiększa szanse na znaczny wzrost przychodów firmy. Obecność firmy w internecie dzięki aplikacji internetowej może znacznie zwiększyć obrót firmy. 

Aplikacja to również bezpośrednia komunikacja z klientem

Tworzenie oprogramowania pomaga ograniczyć problem z komunikacją z klientem. Tworzenie oprogramowania może obejmować wykonanie funkcjonalności, która pozwoli na bezpośredni kontakt z użytkownikiem w czasie rzeczywistym.

Tworzenie oprogramowania musi być oparte o przemyślaną strategię UX

UX dostarcza pomysły i strategie na zwiększenie zaangażowania wśród twoich klientów. W naszym zespole pracują projektanci UX. Przeprowadzamy badania potrzeb i użyteczności, tworzymy persony, user flows, wireframe, oraz prototypy. Korzystamy z takich narzędzi jak Figma i UXPin. Posługujemy się metodologią Design Thinking.

Oprogramowanie na zamówienie uzbroimy w analitykę

Tworzenie oprogramowania to najlepszy i najłatwiejszy sposób badania użytkowników, prowadzenia działań marketingowych. Wystarczy podpiąć analitykę i na żywo będziesz obserwować ruch na stronie.

Kto może odnieść korzyści z rozwoju oprogramowania?

W dzisiejszych czasach tworzenie oprogramowania jest koniecznością dla każdej firmy, niezależnie od branży. Nie ma znaczenia, w jakim sektorze działa Twoja firma, czy jest już liderem w swojej branży czy dopiero zaczyna, znacznie skorzysta na własnym oprogramowaniu. 

Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania koncentrują się na tworzeniu rozwiązań informatycznych zaprojektowanych i wytworzonych zgodnie z wymagania klientów. W naszej firmie najczęściej tworzymy oprogramowanie dla firm z takich sektorów jak handel detaliczny, produkcja, opieka zdrowotna, finanse oraz FinTech, telekomunikacja, gastronomia, farmacja. 

Tworzenie oprogramowania – stosowanie cyklu życia oprogramowania (SDLC). 

Co to jest cykl życia oprogramowania?

Cykl życia oprogramowania z ang. Software Development Life Cycle (SDLC) to główny proces stosowany podczas wytwarzania oprogramowania. Najważniejszym celem cyklu życia oprogramowania jest zapewnienie standardów w procesie tworzenia oprogramowania. Dzięki SDLC wytwarzamy oprogramowanie wysokiej jakości,  które zapewnia standardy oraz spełnia wymagania biznesowe oraz oczekiwania interesariuszy. Cykl życia oprogramowania to ramy zdefiniowanych zadań wykonywanych na każdym etapie procesu wytwarzania oprogramowania.  Podsumowując cykl życia oprogramowania jest to usystematyzowany model do tworzenia, rozwoju oraz wycofania oprogramowania. Moment rozpoczęcia SDLC zaczyna się już na etapie pomysłu na oprogramowanie i kończący się w momencie wycofania oprogramowania. 

Zazwyczaj cykl życia oprogramowania zawiera kilka procesów:

 1. Analiza wstępna – etap początkowy dla każdego projektu. Określamy najważniejsze potrzeby, wymagania, koszt, zasoby potrzebne do wytworzenia oprogramowania, definiujemy potencjalne ryzyka, szanse, czas. 
 2. Analiza szczegółowa – przeprowadzamy szczegółowa analizę dokumentacji biznesowej, funkcjonalnej. Generujemy pierwsze harmonogramy prac, zbieramy wymagania projektowe, definiujemy docelowy stos technologiczny oraz czas i koszty związane z integracją z interfejsami API. Wykonujemy analizę UX.
 3. Projektowanie oprogramowania – definiujemy zasady tworzenia oprogramowania, ich integracji z innymi systemami, standardów kodowanie. Opracowujemy User Interface (UI) aplikacji. Wybieramy model wytwarzania oprogramowania. W naszym wypadku najczęściej stosujemy metodyki zwinne (Agile)
 4. Wytwarzanie oprogramowania (faza developmentu) – podczas tej fazy piszemy kod zgodnie z założeniami przyjętymi we wcześniejszych fazach. Na tym etapie nasi deweloperzy wykonują pierwsze testy jednostkowe aplikacji.
 5. Integracja oraz testy – na tym etapie zajmujemy się zarówno integracjami oraz testowaniem. 
 6. Deploy czyli wdrożenie na produkcję – w tej fazie zajmujemy się testami akceptacyjnymi, upewniamy się, że aplikacja spełnia wymagania interesariuszy oraz użytkowników końcowych. Po akceptacji wykonujemy wdrożenie oprogramowania na serwerze produkcyjnym.
 7. Utrzymanie oraz wsparcie – faza po wdrożeniu oprogramowania na produkcji. utrzymanie. Najdłuższa faza, której kluczowym celem jest utrzymanie oprogramowania, wykrywania i łatania błędów, oraz poprawienie bezpieczeństwa systemu.
 8. Rozwój systemu – w trakcie fazy utrzymania oraz wsparcia, również pojawia się faza zgłaszania zmian rozwojowych. 
 9. Wyłączenie oprogramowania – upgrade aplikacji, migracja danych, archiwizacja plików, wyłączenie.

Najważniejsze cele cyklu życia oprogramowania

 • Zapewnia wytyczne i standardy w zarządzaniu projektami.
 • Definiuje cele.
 • Pomaga w ocenie, planowaniu i eliminowaniu ryzyk.
 • Pomaga w realizacji wymagań klienta.
 • Zapewnia dokładną i terminową realizację projektu.
 • Zapewnia przetestowanie projektu na każdym poziomie testów
 • Zapewnia kontrolę i minimalizuje ryzyko projektu.
 • Ustala metodologię wytwarzania oprogramowania.
 • Dostarcza informacji o przebiegu projektu.   

Front-end development

Front-end development, jest to programowanie warstwy oprogramowania, która uruchamiana jest po stronie klienta czyli w przeglądarce. Front-end składa się z trzech elementów, HTML, CSS i JavaScript. Jest to ta warstwa aplikacji lub strony internetowej odpowiedzialna za wyświetlanie struktury strony internetowej, wyglądu oraz interakcji z użytkownikiem.

Front-end jest obecnie bardzo dynamicznie się rozwija, często wprowadzane są nowe rozwiązania i dlatego dla programisty front-end jest to bardzo wymagające środowisko. Każdy dobry programista musi nieustannie śledzić trendy i uaktualniać wiedzę. Większość kodu pisze się wykorzystując frameworki.

Czym jest framework?

Framework, jest to szkielet programu, chociaż spotyka się również sformułowanie, że jest to platforma programistyczna. My jednak wolimy to nazywać szkieletem do budowania aplikacji. Mamy w nim rdzeń oraz najważniejsze funkcje. Dzięki szkieletowi możemy zbudować wokół niego strukturę nowego programu oraz ogólny mechanizm jego funkcjonowania. 

Frameworki frontendowe

 • React jest często traktowany jako framework, natomiast w istocie jest biblioteką. Jest jednym z najchętniej wybieranych frameworków JavaScript. Posiada niski próg wejścia, łatwo się go nauczyć oraz posiada świetną dokumentację i ogromną społeczność. Został wydany przez Facebooka, więc od samego początku posiadał ogromne wsparcie, zaplecze, co najważniejsze był przetestowany na platformie społecznościowej.
 • Vuejs jest niezwykle prostym, lekkim i łatwym w nauce frameworkiem. Został wydany jako niewielka bibliotek JavaScript o wadze około 18kb, która miała pomóc budować interfejs użytkownika (UI). Jest stosowany zarówno w ogromnych projektach takich jak Alibaba, jak również w małych stronach. Można w nim wykonać strony, aplikacje internetowe, jak i aplikacje mobilne.
 • React Native jest frameworkiem JavaScript stworzony przez zespół programistów w Facebook’u. Stworzyli oni narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych. React Native jest narzędziem, które pozwala na budowanie aplikacji mobilnych jednocześnie na obie platformy iOS i Android. Kod jest pisany w języku JavaScript, który następnie jest kompilowany do języka natywnego dla danej platformy.  
 • Flutter: to framework opracowany przez Google’a pozwalająca pisać symultanicznie aplikacje na urządzenia z systemami iOS oraz Android jednocześnie. Framework został napisany w języku Dart. Aplikacje mobilne wyglądają i zachowują się praktycznie identycznie do aplikacji natywnych napisanych. Poza tym, frameworkowi temu towarzyszy niezwykle dynamiczny rozwój. Jest bardzo prawdopodobne, że we Flutter niedługo będzie można również tworzyć aplikacje internetowe i desktopowe. 

Back-end development

Backend development odnosi się do warstwy aplikacji, która działa po stronie serwera. Backend development odpowiada za wszystkie aspekty biznesowe w aplikacji. Składa się z trzech elementów serwera, aplikacji oraz bazy danych. Jest to warstwa, która nie jest widoczna przez użytkowników, jest ukryta pod warstwą front-end. Backend odpowiada za np. autoryzacje, za połączenie z bazą danych, transmisję danych, zarządza całym systemem aplikacji.

Framework back-end

Jakie ma zastosowanie framework w back-end development?

Frameworki backendowe zapewniają wysokie standardy pisania kodu, dostarczają gotowe rozwiązania najczęściej występujących funkcjonalności w każdej aplikacji. 

Poniżej przedstawiamy frameworki back-end, które są najczęściej wykorzystywane.

 • Symfony: jest najlepszym frameworkiem PHP. Również jest najpopularniejszy na świecie, chociaż w Polsce jest więcej zwolenników innego frameworka PHP, mowa o Laravel. Symfony jest dostępny jako narzędzie Open Source. Jest absolutnie dojrzałym i kompletnym narzędziem, dodatkowo Symfony jest często adaptowany do innych frameworków PHP. Najważniejsze cechy Symfony to stabilność, szybkość i bezpieczeństwo. Framework ten jest najczęściej wybierany do dużych złożonych aplikacji, które mają cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niezawodności.
 • Laravel: Laravel to internetowa platforma PHP o otwartym kodzie źródłowym do tworzenia aplikacji internetowych, stron internetowych, jego architektura jest zgodna z architekturą MVC. Laravel jest jednym z najlepszych frameworków. Pozwala na szybkie budowanie aplikacji. Laravel ma licencję MIT , a także ma repozytorium kodu open source na GitHub.
   
 • Express.js, jest frameworkiem opartym o NodeJS, jest to platforma aplikacji internetowych typu open source oparta o asynchroniczny JavaScript ale na backendzie. Jest szeroko stosowany do tworzenia interfejsów API i aplikacji internetowych. 

Aplikacje wykonujemy w metodologiach zwinnych, preferujemy metodologię Scrum.

Metodologia Scrum, jest to framework projektowy, który zawiera określone ramy działania i pozwala rozwiązać problemy, znaleźć odpowiedzi których szukamy w bardziej metodyczny sposób.. 

Czym różni się Agile od Scruma?

Agile jest to zwinny sposób myślenia. W teorii jest to super koncepcja ale nie jest możliwa do zastosowania w dużych projektach. Często w dużych firmach uważa się, że stosuje się Agile, ale nie jest do końca prawda. W przeciwieństwie do Agile, Scrum daje zestaw narzędzi do zwinnej pracy, pracuje się wtedy w ramach określonych zasad. Scrum jest idealnym frameworkiem, który zapewnia szybki i efektywny proces projektowy.

Outsourcing programistów

Outsourcing jest to od wielu lat stosowana w świecie IT praktyka biznesowa, polegająca na zlecaniu zewnętrznej firmie informatycznej takie jak nasz software house. Zewnętrzna firma zleca nam realizowania zadań, którymi nie chce się zajmować in-house lub z jakiś powodów nie może np. ze względu na brak programistów zatrudnionych we własnym wewnętrznym zespole. Jest to forma wynajmu programistów. Outsourcing programistów można spotkać w różnych formach. Najczęściej można spotkać trzy typy współpracy z klientem:

 1. Zlecenie projektu – odpowiadamy od początku do końca nad przebiegiem projektu.
 2. Wynajęcie zespołu – dostarczamy klientowi zespół specjalistów IT, po stronie klienta jest cały proces biznesowy.
 3. Poszerzenie zespołu – współpracujemy z klientem na zasadzie przekazania programisty do zespołu wewnętrznego klienta, jest to forma uzupełnienia.


Model outsourcingu opartego na projektach

Model outsourcingu opartego na projektach to idealne rozwiązanie dla organizacji, które potrzebują tworzenia oprogramowania na zamówienie, ale nie mają własnego zespołu programistów, który mógłby to zrobić. W tym modelu klient przenosi ciężar całego projektu tworzenia oprogramowania na na software house. Tutaj klient podaje deadline, a firma programistyczna dostarcza gotowe oprogramowanie w tym terminie. Cała odpowiedzialność za projekt spoczywa na zewnętrznej firmie programistycznej.

Dedykowany zespół

Ten model outsourcingu tworzenia oprogramowania jest kompromisem między zwiększaniem liczby pracowników a outsourcingiem projektowym. Dedykowany zespół zewnętrznych ekspertów pracuje nad konkretnym projektem lub jego częścią. Zewnętrzny kierownik projektu zarządza zewnętrznym zespołem. W tym modelu cały proces tworzenia oprogramowania odbywa się poza firmą klienta. Kierownik projektu informuje klienta o postępach i aktualizacjach projektu. Ponadto kierownik projektu pomaga w podejmowaniu strategicznych decyzji w projekcie rozwoju oprogramowania. Tutaj zarówno klient, jak i dedykowany zespół są odpowiedzialni za powodzenie projektu.

Ten model jest dość popularny i powszechnie akceptowany na całym świecie. Większość szybko rozwijających się organizacji dostosowuje się do tego modelu przy tworzeniu oprogramowania.

Zwiększania personelu

Model Staff Augmentation służy do maksymalizacji wydajności wewnętrznego zespołu programistów przy jednoczesnym kontrolowaniu procesu tworzenia oprogramowania. W tym modelu klient “pożycza” zespół programistów lub jego część od innej firmy programistycznej na określony czas. Tutaj wypożyczony zespół działa jako integralna część Twojego zespołu w celu realizacji powierzonych mu zadań. W rezultacie odpowiedzialność za zespół programistów i projekt rozwoju oprogramowania spoczywa na samym kliencie.