fbpx

Projektowanie strony internetowej może być trudne jeśli nie stosuje się tych 5 zasad.

Projektowanie strony internetowej

Podczas projektowanie strony internetowej należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Aby uprościć to zadanie, Codefia Agencja Interaktywna przygotowała listę zasad, których należy przestrzegać i które każdy projektant stron internetowych powinien wziąć pod uwagę.

Zasady jakich należy się trzymać podczas projektowania stron internetowych:

1. Zapewnij podobne doświadczenie, niezależnie od urządzenia
Użytkownicy odwiedzają stronę internetową za pomocą wielu różnych typów urządzeń: mogą odwiedzać witrynę na swoim komputerze stacjonarnym lub na laptopie, tablecie, telefonie, odtwarzaczu muzycznym lub nawet zegarkach. Dużą częścią projektu UX jest zapewnienie, że niezależnie od tego, jak użytkownik widzi stronę internetową, powinny one mieć podobne doświadczenie niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.Jeśli użytkownik odwiedza stronę internetową na telefonie komórkowym, powinien móc znaleźć wszystko, czego potrzebuje, bez problemów, tak jak wtedy, gdyby przeglądali stronę internetową na swoim komputerze w domu.
2. Strona internetowa musi posiadać łatwą w użyciu przejrzystą nawigację
Nawigacja jest kamieniem węgielnym użyteczności. Nie ma znaczenia jak dobra jest twoja strona, jeśli użytkownicy nie mogą jej przeklikać. Dlatego nawigacja na stronie internetowej powinna być:

Prosta. Każda strona internetowa powinna mieć najprostszą możliwą strukturę
Nawigacja musi być intuicyjna i nie budząca wątpliwości.
Konsekwentna, system nawigacji dla strony głównej powinien być taki sam na każdej stronie
Zaprojektować nawigację w taki sposób, aby odwiedzający mogli dotrzeć z możliwie najmniejszą liczbą kliknięć do wbranego miejsca.
3. Zmiana koloru odwiedzanych łączy
Linki są kluczowym czynnikiem w procesie nawigacji. Gdy odwiedzane łącza nie zmienia koloru, użytkownicy mogą niechcący wielokrotnie odwiedzać te same strony.Znajomość przeszłych i obecnych lokalizacji ułatwia podjęcie decyzji, gdzie iść dalej. Znajomość stron, które użytkownik już odwiedził, uwalnia go od niezamierzonego ponownego przeglądania tych samych stron internetowych.
4. Użytkownik skanuje strony, nie czyta ich.
Gdy użytkownicy odwiedzają Twoją witrynę, są bardziej skłonni do szybkiego zeskanowania ekranu w poszukiwaniu określonych fraz niż do przeczytania wszystkiego. Dlatego jeśli użytkownik chce znaleźć zawartość lub wykonać zadanie, będzie skanował, aż znajdzie miejsce, do którego powinien się udać. Właściwe projektowanie stron internetowych, pozwala na znalezienie dobrej hierarchi wizualnej. Hierarchia wizualna odnosi się do ułożenia lub prezentacji elementów w sposób, który generuje określone zachowanie t.j. np. na co użytkownik ma zwrócić najpier uwagę, gdzie następnie skierować wzrok.

Najważniejsze rzeczy, takie jak tytuły ekranów, formularze logowania, elementy nawigacyjne lub inne ważne treści, muszą być punktem centralnym, aby odwiedzający mogli je od razu zobaczyć.
5. Sprawdźmy dwukrotnie wszystkie linki
Użytkownik może łatwo ulec frustracji po kliknięciu linku w witrynie i otrzymaniu w odpowiedzi strony błędu 404. Gdy użytkownicy szukają treści, oczekują od każdego linku, aby zabrał je tam, gdzie jest napisane.