fbpx

6 najważniejszych elementów dobrego projektu UX.

projekt ux

Czy wiesz, że około 55% procent firm przeprowadza testy UX?

Pozostałe 45% nie jest zainteresowana działaniami związanymi z projektem UX. Jest to dość niski współczynnik, biorąc pod uwagę, że większość firm twierdzi, że jest nastawiona prokonsumencko i dba o UX. Doświadczenie użytkownika (User Experience) jest dzisiaj fundamentem sukcesu osiąganego przez firmy. Większość złych decyzji wpływających na złe doświadczenia użytkownika odbijają się finansowo na działalności firm. Zrozumienie wartości jakie niosą za sobą testy UX i zwrócenie uwagi na nie podczas etapu planowania i projektowania strony internetowej, pozwala uniknąć problemów, które pojawiłyby się w przyszłości. Dzięki temu na pewno zaoszczędzimy mnóstwo czasu oraz pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Zastanawialiśmy się, które aspekty i elementy projektu UX są najważniejsze podczas projektowania strony internetowej? Czy wygląd strony internetowej ma większe znaczenie dla klienta, czy może jednak łatwość, wręcz intuicyjność korzystania ze strony. Należy pamiętać, że podczas projektowania strony internetowej zespół złożony z projektanta, programistów, specjalistów SEO ma inne cele, często wzajemnie wykluczające się. Stwierdziliśmy, że w tej sytuacji UX designer ma pierwszeństwo w projekcie, dzięki temu unikamy błędów na etapie analizy projektu. Ostatecznie to użytkownik oceni czy będzie chciał wrócić na naszą stronę czy nie.

Czy wiesz, że ponad 88% użytkowników nie wraca po jednym złym doświadczeniu?

Jest to ogromna liczba użytkowników potencjalnie utraconych w sytuacji złego doświadczenia. Złe doświadczenie może się przełożyć na realne straty finansowe, ponieważ zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Stanforda, ponad 46 procent użytkowników uważa stronę internetową za wskaźnik wiarygodności firmy. Jeśli strona nie zależnie od tego czy jest to strona informacyjna czy strona e-commerce, posiada błędy związane z projektem UX może wpłynąć na negatywny wizerunek firmy. Z drugiej strony jest to bardzo dobra informacja dla nas, ponieważ możemy szybko zbadać UX naszej witryny i podjąć kroki naprawcze w celu usunięcia błędów.

Przedstawimy kilka prostych wskazówek pozwalających na poprawę projektu UX witryny internetowej. Dzięki temu powinna zwiększyć ilość odwiedzin oraz zaufanie do strony internetowej. 

 

Istotnym elementem UX jest stworzenie spójnej koncepcji marketingowej dotyczącej marki. Jak wskazują badania, spójna koncepcja marki i efektywne zarządzanie nią pozwala na zwiększenie przychodów o ponad 20%. Obecnie wszystkie najważniejsze marki traktują internet jako najważniejsze medium do kontaktu z potencjalnymi klientami. W związku z tym, dbają o spójną tożsamość na wszystkich platformach i urządzeniach. Takie działania generują bardziej zaangażowanych użytkowników.

Wpływ projektu UX na design w projektach internetowych jest szczególnie widoczna na platformach e-commerce, gdzie użytkownik ma do przejścia kilka etapów decyzyjnych. 

projekt ux

Jak powinien wyglądać proces tworzenia sklepu internetowego? 

  1. W pierwszej fazie procesu projektowania produktu należy przeprowadzić kilka wywiadów z osobami z docelowej grupy odbiorców i zidentyfikować trzy główne osoby dla tego projektu e-commerce.
  2. W projektach e-commerce ważnym momentem jest określenie podróży jaką przebywa użytkownik poruszający się po sklepie internetowym, ale również w trakcie przygotowań do zakupów oraz już po finalizacji transakcji. Na podstawie tej mapy możemy określić momenty, w których użytkownik może doświadczać negatywnych emocji. Pełna mapa pokazuje nam doświadczenia jakie posiadają użytkownicy w trakcie korzystania z witryn.
  3. Rozpoczęcie projektowania prototypu lub makiety strony internetowej. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji zebranych z pierwszych dwóch etapów możemy zająć się tworzeniem szkiców projektu naszego sklepu internetowego. Na początku tej fazy najlepiej rozrysowac sobie widoki poszczególnych elementów strony na kartkach np. A4. Następnie możemy przenieść wszystkie elementy do programu prototypującego projekty stron, aplikacji itp. Jest w tym momencie ogromna masa tego typu programów, część z nich działa jako aplikacja SaaS, więc jest dostępna poprzez przeglądarkę. Nie chcę tutaj wymieniać nazw, znalezienie w wyszukiwarce zajmuje kilka chwil.
  4.  Na koniec należy przeprowadzić testy użytkownika, zanim zacznie się etap tworzenia grafik i pisania aplikacji.
  5. Podczas projektowania witryny, należy zwrócić szczególną uwagę na potencjalne problemy z jakimi mogą spotkać się użytkownicy. Większość aplikacji, witryn www, sklepów internetowych posiada wspólne elementy, które pomagają nam prowadzić interakcję z użytkownikiem, może to być formularz rejestracji, logowania, zapisu do newslettera, otrzymania zniżki, kuponu promocyjnego, potwierdzeń mailowych, animacji itp. elementów. Jednak jeśli nie wiemy, które elementy będą najważniejsze dla naszych użytkowników to powinniśmy przeprowadzić testy i ustalić, w którym momencie, które elementy strony doprowadzają do problemów związanych z użytkowaniem strony. Może się również okazać, że nie przewidzieliśmy funkcjonalności, która jest oczekiwana ze strony użytkownika. Kiedy mamy już rozpisane funkcjonalności co do których wiemy, że będą wpływać negatywnie na UX, należy przygotować rozwiązanie problemu i wdrożyć go w naszej koncepcji.
  6. Projektowanie interfejsu użytkownika jest elementem procesu, kiedy mamy zdefiniowane problemy i opracowaliśmy rozwiązania. Z reguły projektowanie UI powinno wychodzić od designu na urządzenia mobilne. Czyli od najmniejszych ekranów przechodzimy etapami do największych. Jest to łatwiejsze podejście ponieważ najpierw ograniczamy funkcjonalności, a następnie przechodząc na większe ekrany dodajemy je.

projekt ux

Oczywiście powyższe punkty przedstawiają projekt idealnie opracowany pod kątem UX. Z reguły jednak klienci, albo decydują się na znaczne zróżnicowanie podejścia, lub minimalizują je, zostawiając na później. Zostawianie UX na później z reguły doprowadza do znacznego wzrostu kosztu wykonania projektu. Znalezienie i naprawienie błędów na etapie analizy projektu kosztuje 5 zł, naprawienie błędu w projekcie, który już funkcjonuje będzie wynosić setki złotych jak nie tysiące. Dlatego UX jest obecnie najważniejszym elementem w projektowaniu witryn internetowych.