fbpx

Headless CMS WordPress z ReactJS – połączenie dwóch rozwiązań, które zapewniają szybkość i stabilność działania stron i aplikacji.

Headless CMS jest to w ostatnim czasie popularne hasło w profesjonalnych projektach, które wykorzystują WordPressa. Możliwe, że już spotkałeś się tym hasłem, ale nie jesteś do końca pewien, co się za tym kryje.

WordPress to rozbudowana, niezwykle złożona platforma CMS, ale ma swoje ograniczenia. Chociaż jest to w pełni funkcjonalne narzędzie dla blogerów i twórców stron internetowych, które oferuje wiele możliwości, nie pozwala zrobić wszystkiego jeśli wykorzystujemy go w klasyczny sposób np. poprzez klasyczne szablony wordpress, np:

  • Publikowanie treści na wielu platformach
  • Kodowanie witryny w językach innych niż PHP
  • Korzystanie z WordPressa jako narzędzia do publikacji treści bez dołączonej strony internetowej

Wszystko to jest jednak możliwe dzięki Headless WordPress. Wymaga to trochę wiedzy technicznej, ale oddzielając WordPress od jego interfejsu, możesz używać narzędzi do zarządzania treścią zaplecza do prawie wszystkiego, co możesz wymyślić.

Czym jest Headless WordPress?

System zarządzania treścią (CMS) zazwyczaj składa się z dwóch części: frontendu i backendu.

Zaplecze to miejsce, w którym pojawia się część administracyjna. W WordPressie jest to miejsce, w którym tworzysz i publikujesz posty oraz strony na blogu, a także zarządzasz różnymi aspektami witryny, takimi jak ustawienia, wygląd oraz użytkownikami.

Frontend jest tym, co ludzie widzą, gdy odwiedzają Twoją witrynę. W WordPress wykorzystuje tematy, czasami nazywanymi szablonami, do generowania widoku i wyglądu strony. W przypadku Headless CMS tworzy się osobny Frontend, który używa interfejsu API REST WordPress do pobierania danych z zaplecza i wyświetlania na stronie internetowej.

W przypadku większości przypadków to „połączone” rozwiązanie CMS działa dobrze, zapewniając zarówno sposób łatwego budowania strony internetowej, jak i zarządzania treścią. 

Headless CMS oddziela te dwie części, posiadamy wtedy dwie aplikacje WordPress Rest API oraz stronę www. Masz swoją bazę danych, panel administratora i narzędzia do zarządzania treści. Korzystając z REST API, możesz podłączyć do niego wszystko – aplikację, własną stronę internetową, lista jest długa. 

Headless CMS WordPress czym jest?

Dlaczego warto używać Headless CMS?

Sprawianie, że Headless CMS jest odseparowany od frontendu, daje swobodę korzystania z zaplecza w dowolnym sposób. Możesz stworzyć z niego własną stronę internetową, aplikację lub narzędzie do zarządzania treścią; możliwości są nieskończone.

WordPress jest napisany  w PHP, jednak jako Headless CMS możesz połączyć swoją witrynę z aplikacjami w innych językach np. wykorzystując ReactJS i NodeJS. 

I o to właśnie chodzi: otrzymujesz w pełni funkcjonalną instalację WordPressa z prawie wszystkimi nienaruszonymi funkcjami i możliwością eksperymentowania z wcześniej niekompatybilnymi frameworkami internetowymi.

Headless CMS z NextJS czyli nowoczesny framework ReactJS z GraphQL lub REST API.

NextJS jest zbudowane na najnowszych technologiach JavaScript takich jak ReactJS, NodeJS, ExpressJS i łączy się z WordPress z GraphQL lub WordPress z REST API.

Wszystko, co musisz zrobić, to skorzystać z wbudowanego interfejsu WordPress, aby połączyć swoją dedykowaną stronę internetową i WordPress, a wszystko będzie do siebie idealnie pasować. Możesz łatwo uruchomić WordPress, przy odrobinie kodu możesz zrezygnować z klasycznych szablonów i zastąpić frontend dedykowanym rozwiązaniem. 

Oddzielenie WordPressa może również poprawić bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli masz swoją witrynę i administratora WordPressa na różnych serwerach i domenach. Hacki i ataki DDoS będą mogły być skierowane tylko na jeden z tych punktów końcowych. Więc jeśli bezpieczeństwo jest dla Ciebie ważne, rozwiązaniem może być bezgłowy CMS na ukrytym serwerze.

W skrócie: jeśli chcesz używać interfejsu WordPress do łączenia się z niestandardową witryną lub aplikacją, użyj Headless CMS.

Headless CMS WordPress korzyści

Korzyści z korzystania z Headless CMS?

Oddzielenie systemu CMS pozwala programistom na wypróbowywanie nowych rzeczy i pracę z językami, których wcześniej nie można było połączyć z WordPressem. Prawdopodobnie masz kilka pomysłów na to, do czego możesz użyć Headless CMS, ale oto kilka bardziej konkretnych przypadków użycia:

Zakoduj swoją witrynę internetową w języku, który znasz lepiej,  ale nadal korzystaj z dobrze opracowanej platformy blogowej WordPress.

Zmieniaj struktury w dowolnym momencie ale dbaj o bezpieczeństwo swoich treści. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się napisać wszystko od zera, wykorzystując inne technologie, korzystając z REST API WordPress, zmiana wszystkiego na frontendzie jest bardzo proste.

Utwórz aplikację, która pobiera dane z WordPressa, aby wyrenderować widoki na froncie. Headless CMS to nie tylko strony internetowe! Możesz używać WordPressa z różnymi rodzajami oprogramowania.

Publikowanie wielokanałowe, wieloplatformowe. Czy publikowanie tej samej treści w różnych witrynach, aplikacjach, mediach społecznościowych itp. z osobna nie jest denerwujące i czasochłonne? Korzystając z interfejsu API REST, możesz zautomatyzować cały proces, publikując posty WordPress w wielu źródłach w tym samym momencie.

Kiedy nie powinieneś używać Headless CMS?

Headless CMS WordPress jest innowacyjnym rozwiązaniem, są rzeczy, o których należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, czy dokonać przejścia, czy nie.

Jeśli nie jesteś doświadczonym programistą, ta technologia prawdopodobnie będzie bardzo trudna do wykorzystania. Headless CMS WordPress może być zbyt wielkim problemem dla nowicjuszy, ponieważ wymaga wiedzy i doświadczenia z kilku obszarów.

Osoby nieposiadające doświadczenia programistycznego, np. klienci, autorzy, graficy, projektanci, prawdopodobnie będą musiały skorzystać z usług agencji lub profesjonalnych programistów. Nawigacja i praca w dwóch środowiskach backend i frontend wymaga wiedzy. 

Trudniejsza obsługa i administracja. Decydując się na oddzielenie warstw backend i frontend, oznacza posiadanie i utrzymanie oddzielnych aplikacji. Innymi słowy, będziesz musiał skupić się na dwóch elementach podczas konserwacji i updatów, utrzymywania dwóch serwerów osobno dla Headless CMS WordPress i osobno dla warstwy frontend czyli np. dla witryny lub aplikacji oraz większe kłopoty, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego istotne jest to, aby mieć dostęp do programistów, którzy będą zajmować się serwisem.

Oddzielenie WordPressa tworzy jeszcze inne problemy. Mogą wystąpić problemy z edytorem WYSIWYG, może też nie działać podgląd wpisów.

Headless CMS może być bardziej kosztowny niż klasyczne podejście do tworzenia strony, ponieważ wymaga kodowania niestandardowego interfejsu użytkownika i pracy w podzielonym środowisku. Jak wspomniano wcześniej, konserwacja będzie trudniejsza, więc będziesz musiał zatrudnić programistów, którzy wiedzą, co robią.

Jeśli nie jesteś zainteresowany kodowaniem własnej strony internetowej, Headless WordPress nie jest właściwym wyborem. 

Jeśli więc nie tworzysz platformy wielokanałowej, nie masz środków na utrzymanie skomplikowanej konfiguracji, nie łączysz WordPressa z aplikacją lub oddzielną witryną i nie chcesz budować własnej witryny ani pracować z nowymi super szybkimi technologiami, takimi jak NEXTJS, powinieneś po prostu trzymać się normalnego WordPressa.

Headless CMS do czego się wykorzystuje?

Jak uruchomić Headless CMS?

Jeśli chcesz spróbować oddzielić WordPressa od jego interfejsu, masz kilka opcji. Możesz użyć wtyczki lub samodzielnie ją zakodować. Ta pierwsza będzie oczywiście znacznie łatwiejsza, podczas gdy ta druga zapewnia większą kontrolę nad procesem.

Jak zbudować Headless CMS z React?

Niezależnie od wybranej metody, powinieneś znać REST API lub GraphQL. Jeśli chcesz wypróbować wtyczkę, najpopularniejszą jest WP Headless. Wszystko, co robi, to odcięcie dostępu do interfejsu użytkownika i automatyczne przekierowanie permalinków do postów na ekran edytora. Następnie możesz użyć go jako narzędzia organizacyjnego dla treści pisanych. Jeśli chcesz połączyć inną witrynę, możesz to zrobić za pomocą interfejsu API.

Innym sposobem jest wykorzystanie wtyczki WP GraphQL oraz np. NEXTJS do wykonania warstwy front end witryny. Obie technologie posiadają bardzo dobrze napisaną dokumentację, więc nie ma problemu ze zrozumieniem zasad działania.

Headless CMS jest nowatorskim podejściem do tworzenia nowoczesnych stron i sklepów internetowych z wykorzystaniem WordPress i ReactJS.

Dzięki oddzieleniu WordPressa od jego interfejsu pisanie piekielnie szybkich reaktywnych stron www jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy zainstalowanie jednej wtyczki, aby skorzystać z REST API.

Headless CMS daje programistom możliwość kodowania własnej witryny w językach, które znają najlepiej, eksperymentowania z bibliotekami i frameworkami, używania WordPressa jako narzędzia organizacyjnego lub redakcyjnego lub publikowania tej samej treści na wielu platformach. Wszystko to, jednocześnie korzystając ze świetnego zaplecza WordPress.

Jeśli któryś z tych przykładów brzmi jak Twój projekt, z pewnością powinieneś wypróbować Headless CMS WordPress. Otwiera wiele możliwości dla innowacyjnych projektów i daje swobodę korzystania z najlepszych rozwiązań bez utraty solidnego systemu zarządzania treścią, który dobrze znasz.