Flutter to jeszcze stosunkowo nowe narzędzie, które zostało wprowadzone przez Google w ostatnich tygodniach 2018 roku. Co to takiego? To specjalny framework pozwalający na tworzenie aplikacji na te urządzenia, które pracują z systemem Android oraz iOS. Wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że Flutter ze względu na swój dynamiczny rozwój, w najbliższych latach może się stać prawdziwą rewolucją rynku m-commerce.
Co to jest Flutter? Jest to zestaw narzędzi przeznaczonych do tworzenia aplikacji mobilnych. Ten framework w przeciwieństwie do wielu podobnych systemów korzysta tylko z jednej bazy kodowej, a nie z dwóch odrębnych.
Na Flutter składa się cały zestaw różnego rodzaju narzędzi programistycznych, które można wykorzystywać do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Co prawda jest to framework rozwijany przez Google, jednak jego autorami są niezależni programiści. Flutter pozwala tworzyć aplikacje internetowe i desktopowe oraz takie, które mogą być odtwarzane poprzez systemy Android czy iOS.
Czym jest Flutter? Jest to specjalny framework, przy pomocy którego można przetłumaczyć napisany kod na natywny kod maszynowy dla architektury ARM i x86. Kod maszynowy staje się szkieletem aplikacji. Po jego stworzeniu pozostałe elementy są indywidualnie dopasowywane do systemu Android lub iOS, poprzez implementację wykorzystywanych przez nie rozwiązań.
Z czego składa się Flutter? Za jego najważniejsze elementy uznaje się przede wszystkim:
– frameworkelement będący szkieletem aplikacji;
– system SDK powalający na wdrażanie do aplikacji narzędzi Google Flutter czy rozwiązań charakterystycznych wyłącznie dla systemów Android, czy iOS.
Zarówno framework, jak i system SDK pozwalają na szybkie, proste i co najważniejsze stosunkowo tanie projektowanie, w porównaniu np. do tworzenia aplikacji natywnych (tu muszą być zaangażowane przynajmniej dwa zespoły programistów, którzy muszą stworzy dwa odrębne kody). Korzystając z Fluttera programista musi napisać tylko jeden kod, który odpowiednio stworzony z łatwością dopasuje się zarówno do Androida, jak i iOS. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wymaga bardzo dobrej znajomości obu tych systemów, jednak jak się okazuje w praktyce, jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż programowanie aplikacji natywnych.
Zalet korzystania z tworzenia aplikacji we Flutter jest naprawdę wiele. Jedną z najistotniejszych jest możliwość niemal całkowitego współdzielenia kodu. Co to oznacza? Otóż wystarczy napisać jeden wspólny kod dla wszystkich platform. To sprawia, że implementacja jest spójna i przejrzysta, znacznie łatwej jest ją również zrozumieć.
Flutter to również szyba weryfikacja kodu. Dzięki specjalnym funkcjom można obserwować dokonywane w nim zmiany w czasie rzeczywistym (na symulatorze lub fizycznym urządzeniu). To praktyczne i pomocne rozwiązanie, ponieważ gdy tylko wykryta zostanie nieprawidłowość, można ją szybko wyeliminować lub przetestować w zupełnie innych konfiguracjach.
Co jeszcze można uznać za atut? Autorzy Fluttera włożyli w niego naprawdę mnóstwo pracy po to, by narzędzie funkcjonowało nienagannie. Zadbali w szczególności o to, by elementy graficzne były eleganckie i spójne, a przy tym nie poddawały się zmianom niezależnie od działania platformy i aktualnej wersji systemu. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki zaniechaniu stosowania natywnej implementacji kontrolek UI, która zastąpiona została własnymi komponentami opartymi na ekosystemie Google (projektowanie Material Design).
Na ogromną pochwałę w przypadku Fluttera zasługuje również koncepcja widgetu, będąca bardzo ciekawymi cegiełkami złożonymi w niebanalny interfejs użytkownika. W tym przypadku widgetem może być wiele elementów, zarówno widok, jak i kontrolka graficzna, a także wszystko inne, co jest tylko powiązane w jakiś sposób z warstwą graficzną aplikacji. Nie jest to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie, a dla osób korzystających z Fluttera po raz pierwszy bywa nawet dość zaskakujące. Tak naprawdę jednak jest to sensowne, to rozwiązanie daje mnóstwo możliwości, tym bardziej że widgety mogą być ze sobą łączone w różnego rodzaju kompozycje.
Flutter charakteryzuje się również bardzo dobrą wydajnością, śmiało można nawet stwierdzić, że jest ona mocno zbliżona do natywnej. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na szybkość działania aplikacji. Ponadto specjaliści w przypadku Fluttera mają do dyspozycji narzędzia przeznaczone do diagnozowania ewentualnych spadków wydajności, co w przypadku niepokojących spadków pozwala im podjąć niemal natychmiast niezbędne prace naprawcze.
Projektowanie aplikacji we Flutter jest stosunkowo tanie, jeśli przyrównać go do innych sposobów. Dlatego koszta w tym przypadku są niewielkie? Ma to związek z tym, że projektowanie różnych aplikacji bazuje przede wszystkim na używaniu jednego, uniwersalnego kodu.
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Flutter to narzędzie o wielu zaletach, doskonale sprawdzające się w tworzeniu aplikacji. Co istotne, często jest poddawane modyfikacjom, co systematycznie czyni je jeszcze lepszym, szybszym, wydajniejszym.
Rozpocząć swoją przygodę z programowaniem aplikacji przy zastosowaniu narzędzi Flutter może tak naprawdę każdy. Wpływ na to ma nie tylko prosta i intuicyjna obsługa, ale również to, że nauka języka Dart nie jest specjalnie trudna. Co istotne można znaleźć sporo miejsc oferujących darmową naukę Dart oraz postaw związanych z użytkowaniem Fluttera. Nie dość, że nauka jest dość prosta, to jeszcze na rynku brakuje tego typu specjalistów. Opanowując zasadę działania Fluttera oraz język Dart można zapewnić sobie ciekawą, zawodową przyszłość.
Tworząc aplikacje z pomocą narzędzia Flutter, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy poświęcić nieco czasu na naukę tego sposobu programowania. Choć jest to coraz popularniejszy system, to jednak nie ma wielu specjalistów, przed którymi nie ma tajemnic. A warto się nim zainteresować, ponieważ wielu specjalistów twierdzi, że Flutter jest przyszłością rynku tworzenia aplikacji mobilnych.
Osoby posiadające choćby podstawową wiedzę z programowania nie powinny mieć problemów z zapoznaniem się i zapamiętaniem tego, jak działa Flutter. W tym przypadku niezbędna będzie jednak więcej niż podstawowa wiedza dotyczącą specyfiki funkcjonowania systemu Android oraz iOS.
Praca z frameworkiem Google jest zaskakująco prosta i intuicyjna. Dzięki wielu możliwościom Flutter jest idealnym narzędziem dla osób, które chcąc poczuć radość z programowania. Specyfika jego działania wymaga doskonalenia umiejętności, co pozwala na ich swobodny rozwój, a to może zaowocować w przyszłości.
Flutter, choć użyteczny nie wzbudza jeszcze takiego zainteresowania, na jakie niewątpliwie zasługuje. Ze względu na to, że na rynku wciąż nie ma wielu programistów, którzy mają już doświadczenie w tworzeniu projektów we Flutter, poznanie zasady jego działania stanowi idealny sposób na zyskanie przewagi i wyróżnienie się na tle konkurencji (która jest liczna więc to niełatwe zadanie).