fbpx

Co to jest pozycjonowanie?

Wprowadzenie do SEO – podstawy

Miliony użytkowników internetu codziennie poszukują informacji o produktach lub usługach wykorzystując do tego specjalne strony internetowe, które nazywamy dzisiaj wyszukiwarkami internetowymi.

Najpopularniejsza obecnie wyszukiwarka internetowa Google stanowi obecnie jedno z najłatwiejszych i najważniejszych stron katalogujących miliardy stron. Dzięki nowoczesnemu algorytmowi wyszukiwania stanowi źródło informacji dla większości użytkowników Internetu, które poprzez odpytanie wyszukiwarki poszukują konkretnych informacji. Indeksacja stron internetowych w Google zapewnia stronom duży ruch organiczny. W Europie Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką i jej udział w rynku wyszukiwarek wynosi 93,21%, na drugim miejscu jest Bing z udziałem 2,92%, a na trzeciej pozycji YANDEX 1,51%. Są to dane za 2021 rok. W Polsce 20 milionów osób korzysta z wyszukiwarki. Jest to zatem największe źródło potencjalnych klientów.

Co to jest pozycjonowanie SEO?

Użytkownicy w internecie poszukują informacji, ofert, usług. Jeśli nie znasz adresu strony, która zawiera dokładnie te informacje, których szukasz z pomocą przychodzi właśnie wyszukiwarka internetowa, jedyne co należy zrobić, to wpisać hasła lub frazę zawierającą poszukiwane informacje. Pozycjonowanie polega na tym aby strona lub sklep internetowy były łatwiejsze do wyszukania przez użytkowników, klientów zainteresowanych informacjami na stronie, usługami lub oferowanymi produktami.

Pozycjonowanie SEO jest to termin, który oznacza szereg działań SEO wpływających na zwiększenie widoczności stron internetowych lub sklepów w wyszukiwarkach. Są to działania związane ze strukturą wewnętrzną strony, edycją zawartości witryny w taki sposób, aby była ona przyjazna dla wyszukiwarek oraz takie działania, które dotyczą źródeł zewnętrznych linkujących do witryny.

Jaki jest cel pozycjonowania?

Z reguły głównym celem pozycjonowania strony internetowej jest znalezienie się strony lub sklepu internetowego w tzw. TOP10 czyli na pierwszej stronie wyszukiwarki na daną frazę. Zajęcie miejsca wśród pierwszych 10 wyników zapewnia większą ilość odwiedzin witryny oraz zwiększa rozpoznawalność firmy lub marki w internecie.

Czym jest więc pozycjonowanie?

Jak już wiesz, pozycjonowanie jest to szereg działań SEO pozwalających na zwiększenie się widoczności strony na dane frazy i najważniejszym celem pozycjonowania jest umieszczenie strony na pierwszej stronie wyszukiwania. Jeśli twoja strona znajduje się na pierwszej stronie wyszukiwania tuż pod sekcją z reklamami Google, zdobywasz dostęp do dużej ilości wejść organicznych z wyszukiwarki. Pozycjonowaniem zajmują się wyspecjalizowane agencje, które zatrudniają specjalistów SEO. Skorzystanie z usług agencji SEO jest najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie widoczności witryny i dotarcie do pozycji w TOP10.

Jakie działania przewiduje pozycjonowanie?

Pozycjonowanie i optymalizacja składa się na kilka podstawowych działań takich jak:

 • optymalizacja techniczna strony
 • tworzenie wartościowych treści
 • oferowanie konkretnych odpowiedzi na pytania zadane w wyszukiwarce
 • poprawianie elementów wpływających na negatywną ocenę strony 

Efektem działań optymalizacyjnych jest podniesienie pozycji lub wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania na określone frazy lub słowa kluczowe.

Kluczowym elementem pozycjonowania, według wytycznych Google dotyczących jakości wyników wyszukiwania z ang. GQRG, jest optymalizacja treści w witrynie, która w maksymalny sposób wyczerpie opisywany temat, co za tym idzie, strona udzieli najlepszej odpowiedzi na wyszukiwane w wyszukiwarce pytanie. Czyli jednym słowem najwyżej umieszczone strony w wynikach wyszukiwania, to strony, które najlepiej odpowiadają na konkretne pytania.

Jakie działania obejmuje pozycjonowanie?

Działania na stronie, on-site SEO:

 • optymalizacja strony internetowej
 • content marketing, czyli tworzenie wysokiej jakości treści, które najlepiej odpowiadają na konkretne pytania
 • optymalizacja struktury strony
 • optymalizacja meta tagów
 • optymalizacja danych strukturalnych
 • poprawa kodu strony

Działania poza stroną, off-site SEO:

 • aktywność poza stroną wpływająca na pozyskiwanie linków prowadzących do strony tzw. link building

Powyższe działania mają na celu podniesienie pozycji strony WWW lub sklepu w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy.

Działania pozycjonowania dotyczą tylko wyników naturalnych (organicznych), czyli wyników wyszukiwania określonych przez algorytmy Google. Pozycjonowanie natomiast nie będzie dotyczyć natomiast Google Ads, które wyświetlają się powyżej wyników naturalnych. Są to płatne kampanie reklamowe w Google.

Przykładowe wyniki wyszukiwarki Google w oparciu o pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie (SEO) najbardziej efektywna i opłacalne reklama internetowa zwiększająca widoczność strony w internecie

Wyniki naturalne z Google

Pozycjonowanie strony na wyniki naturalne Google jest jedną z najbardziej efektywnych reklam w internecie. Wymaga ona pewnego nakładu czasu, ale działa trochę jak kula śnieżna, czyli jeśli zaczniemy pozycjonować stronę pomału strona zaczyna zwiększać zasięg i zbiera coraz więcej bezpłatnych odwiedzin. Skorzystanie z oferty pozycjonowania podnosi pozycję Twojej strony i widoczność w internecie, w wynikach wyszukiwania. Nasza agencja SEO pomaga odnaleźć Twoją stronę twoim przyszłym klientom.

Proces pozycjonowania strony internetowej na czym polega?

Pozycjonowanie jest to skomplikowany proces, który wymaga cierpliwości i czasu oraz prowadzenia stałej aktualizacji strony internetowej. Kontrola działań SEO i aktualizacja jest obowiązkowa ponieważ Twoja konkurencja również podejmuje swoje działania SEO. 

Rozpoczynamy pozycjonowanie strony od:

 • analizy branży
 • wyboru słów kluczowych / fraz 
 • analizy witryny
 • opracowanie odpowiedniej strategii SEO
 • optymalizacja witryny
 • link building

Wykonujemy analizę Twojej branży, ponieważ chcemy dokładnie zorientować się w sytuacji, problemach i Twoich potrzebach. Następnie rozpoczynamy pracę nad wyborem słów kluczowych, które będą przynosić najwięcej korzyści Twojej stronie. Chcemy, aby Twoja strona WWW wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Następnie przeprowadzamy analizę witryny oraz tworzymy efektywną strategię SEO dla Twojej witryny. Prowadzimy prace optymalizacyjne w obrębie strony WWW czyli SEO on-site. Wdrażane są działania optymalizacyjne związane z kodem strony, strukturą strony i meta tagami. Prowadzimy  działania SEO off-site, czyli tworzymy działania dotyczące link building.