fbpx
Helpdesk IT - co to jest?

Helpdesk jest usługą świadczoną w ramach oferty outsourcingu IT.  W ramach outsourcingu świadczymy usługi takie jak administracja IT, serwis IT, helpdesk IT, support IT, wsparcie i rozwój aplikacji, programowanie. Helpdesk jest to rodzaj pomocy świadczonej na odległość, w razie wystąpienia problemów w użytkowaniu komputera oraz aplikacji. Zespół helpdesk wspiera klientów merytorycznie i technicznie na każde ich zgłoszenie. Obecnie firmy na co dzień korzystają z komputerów oraz aplikacji w celu prowadzenia biznesu, dlatego usługa helpdesk jest coraz częściej wybieraną usługą z naszego pakietu usług outsourcingu IT.

Usługa helpdesk – pomoc techniczna na odległość

Głównym zadaniem specjalisty helpdesk jest przyjmowanie zgłoszeń dotyczących usterek lub awarii związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, a także rozwiązywanie prostych problemów. Pomoc techniczna świadczona jest zwykle przez telefon lub internet, co pozwala na szybką reakcję i skuteczne rozwiązanie problemu.

Specjalista helpdesk zajmuje się również konfiguracją sprzętu i oprogramowania, a także eskalacją zgłoszeń do administratorów w przypadku, gdy próba rozwiązania problemu zdalnie się nie powiedzie.

Usługa helpdesk jest szczególnie ważna dla firm, które korzystają z komputerów do w swojej działalności. W przypadku awarii lub wystąpienia problemów z oprogramowaniem, systemami, aplikacjami, czy hardwarem, szybka pomoc techniczna pozwala na uniknięcie przestojów w pracy oraz utraty znacznej ilości pieniędzy. 

Ponadto, usługa helpdesk pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z posiadaniem własnego działu IT w firmie. Dzięki outsourcingowi usług IT, firma może skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, a jednocześnie mieć pewność, że w razie potrzeby uzyska pomoc techniczną.

Z reguły większość firm w początkowej fazie rozwoju stara się utrzymywać własne zespoły IT, które teoretycznie powinny szybciej i lepiej rozwiązywać problemy IT w firmie. Jednak wraz z rozwojem tych firm rośnie również ich ciężar utrzymania. Często koszt zatrudnienia i utrzymania takich zasobów wewnętrznych może przewyższyć zyski jakie generuje firma. 

Wiele małych firm i MSP oraz dużych korporacji zdaje sobie sprawę, że outsourcing IT, w szczególności helpdesk IT ma wiele zalet. W tym artykule opiszemy jak wygląda zewnętrzne centrum pomocy i podzielimy się najważniejszymi korzyściami płynącymi z korzystania z zewnętrznego centrum pomocy dla firm wszystkich typów i rozmiarów.

Jaka wygląda helpdesk IT?

Helpdesk IT przynosi korzyści organizacjom o ograniczonych zasobach IT. Umożliwia im łatwy i szybki dostęp do usług przy ograniczonym budżecie. Dzięki temu zaoszczędzone środki firmy mogą przekierować do innych obszarów, które są bardziej produktywne, które zapewniają generowanie przychodów.

Helpdesk IT ma wiele zalet, co czyni je coraz częściej wybieraną usługą IT. Wiele firm zapewnia sobie wsparcie zewnętrznego działu IT, poniżej przedstawiamy 10 powodów dlaczego tak się dzieje.

10 największych zalet helpdesk IT

Chcielibyśmy podzielić się dziesięcioma najważniejszymi korzyściami, jakich każda firma może się spodziewać, gdy zleca na zewnątrz swoje działania w zakresie pomocy technicznej z ang. helpdesk.

1. Redukcja kosztu zatrudnienia działu IT

Jedną z największych zalet pomoc technicznej IT (helpdesk) jest obniżenie stałych kosztów zatrudnienia pracowników IT. Outsourcing działu IT daje natychmiastową redukcję kosztów funkcjonowania całego działu IT.

2. Obniżka kosztów stałych

Outsourcing helpdesk zapewnia całkowite uwolnienie środków, które normalnie są przeznaczane na utrzymanie działu IT. Redukuje również wszystkie koszty pośrednie. Nasz zewnętrzny dział IT przejmuje na siebie wszystkie koszty związane z zatrudnieniem, utrzymaniem stanowisk, wyposażeniem i szkoleniami.

3. Optymalizacja kosztów prowadzenia firmy

Wynajmując zewnętrzny dział pomocy, uwalniasz budżet i zmniejszasz koszty ale to co najbardziej istotne wiesz ile Cię będzie kosztować współpraca z nami. 

4. Dostęp do wysoce wykwalifikowanych specjalistów IT

W ramach usługi outsourcingu IT nasz klient ma zapewnioną dostęp i stałą opiekę informatyczną specjalisty helpdesk, który posiada wysokie kwalifikacje. Kwalifikacje naszych pracowników są na bieżąco uzupełniane specjalistycznymi szkoleniami.

5. Usługa helpdesk IT zapewnia szybki czas reakcji

Zapewniamy szybki czas reakcji w przypadku otrzymania zgłoszenia usterki, problemu, awarii. Nasz konsultant podczas pierwszej rozmowy jest w stanie zdiagnozować i rozwiązać problem.

6. Bezpośredni dostęp do zespołu specjalistów IT

Nasz software house zatrudnia najlepszych programistów, projektantów, inżynierów oprogramowania, informatyków, administratorów, DevOps ów, którzy są dostępni dla ciebie w ramach jednej umowy.

7. Poprawa bezpieczeństwa informatycznego w firmie

Nasz zespół na bieżąco wdraża najlepsze zabezpieczenia informatyczne w firmach.

8. Profesjonalny zespół projektowy

Posiadamy świetny i zgrany zespół projektantów, którzy zaprojektowali dla wielu znanych marek rozwiązania IT, w tym dedykowane oprogramowanie wspierające procesy biznesowe.

9. Indywidualny opiekun

Każdy nasz klient posiada indywidualnego opiekuna, który opiekuje się i koordynuje wszystkie zadania związane z usługą helpdesk w Państwa firmie.

10.  Gwarancja usług

Zapewniamy naszym klientom gwarancję na usługi świadczone w ramach outsourcingu IT.

Jaki zakres usług Helpdesk świadczymy w ramach usługi Outsourcingu IT.

Usługa helpdesk świadczona w ramach outsourcingu IT w naszym software house:

  • Przyjmowanie zgłoszeń od klientów za pomocą dedykowanego czatu, telefonicznie lub poprzez e-mail.
  • Rozwiązywanie zdalnie problemów użytkowników dotyczących eksploatacji komputerów stacjonarnych, laptopów, urządzeń peryferyjnych, pomoc zdalna w  konfiguracji oraz używania aplikacji 
  • Zdalne diagnozowanie oraz propagacja zgłoszeń usterek, awarii, problemów wykraczających poza obszar kompetencyjny konsultanta Helpdesk do osób odpowiedzialnych za obsługę klienta w ramach umowy Support IT.
  • Udzielanie konsultacji użytkownikom za pomocą czatu, rozmowy video, email, rozmowy telefonicznej.
  • Comiesięczny raport z zakresem realizowanych zadań, zestawieniem zgłoszeń, statusem.

Jak wygląda zgłoszenie problemu na helpdesk?

Zgłoszenie problemu na helpdesk wygląda następujący:

  1. Przedstawiciel klienta, pracownik firmy, która ma podpisaną z nami umowę na usługę outsourcingu IT, w tym Helpdesk IT, zgłasza nam za pomocą dedykowanego kanału komunikatora (czat), mailowo lub telefonicznie.
  2. Dedykowany konsultant przyjmie zgłoszenie, zapisuje typ zgłoszenia, błędu, awarii, problemu, nadaje status oraz jeśli jest to możliwe rozwiązuje zgłoszenie podczas tej samej rozmowy.
  3. Jeśli nie było możliwe rozwiązanie zgłoszenia podczas pierwszej rozmowy, przekazywane jest ono do specjalistów odpowiedzialnych za obszar w którym wystąpił problem. Następnie zespół przygotowuje rozwiązanie problemu i przekazuje je do konsultanta.
  4. Czasami jednak rozwiązanie nie jest możliwe bez bezpośredniej rozmowy z pracownikiem, który zgłaszał problem. Kontaktuje się wtedy wyznaczony specjalista odpowiedzialny za dany obszar IT i za pomocą video komunikatora ustala przyczynę problemu. Jeśli nadal nie jest możliwe rozwiązanie problemu sprawa jest przekazywana do administratorów systemów IT.
  5. Administrator IT jest usługą w ramach Supportu IT, która jest również częścią umowy Outsourcingu IT. Administrator w tej sytuacji umawia się na wizytę u klienta  w celu naprawy zgłoszonego błędu.

Helpdesk – umowa w ramach usługi Outsourcingu IT

Usługa Helpdesk IT jest umową w formie abonamentu, w którą wpisuje miesięczną ilość zakontraktowanych roboczogodzin świadczonych przez naszych specjalistów IT na rzecz naszego klienta. Ilość roboczogodzin oraz stawka jest uzależniona od specyfiki prowadzonej działalności przez klienta, potrzeb oraz oczekiwanego czasu reakcji na zgłoszoną awarię oraz czas jej usunięcia. Wszystkie umowy są umowami indywidualnie negocjowanymi.

Podsumowując, usługa helpdesk to niezwykle ważna forma zdalnej pomocy technicznej i merytorycznej w użytkowaniu komputera oraz aplikacji. Pozwala na szybkie rozwiązanie problemów i uniknięcie przestojów w pracy, a także na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z posiadaniem własnego działu IT w firmie. Dlatego też, jeśli firma chce działać sprawnie i skutecznie, warto skorzystać z usług helpdesk.